Koronavirus zavírá školy po celé republice: Rodiče si musí zajistit pracovní volno nebo ošetřovné, jak na to

Již od příštího týdne děti se opět vrátí do škol. Kvůli epidemii ale některé školy zůstanou pro žaky zavřené. Místní hygienici můžou do karantény poslat třídy, a v závažnějších případech i celou školu.

Zdroj: blesk.cz

Mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová doporučila aby rodiče zvolili práce doma, takzvaný homeoffice. Na rozdíl od začátku pandemii nyní ne každý člověk má nárok na ošetřovné. Čerpat ošetřovné mohou ti, kteří mají dítě mladší deseti let a to maximálně 9 dnů, co se tyká mzdy, tak dostanou v tom případě jenom 60 procent denní mzdy.

Zdroj: blesk.cz

Jana Maláčová momentálně se vládou jedná, aby se to omezení rozšířilo pro rodiče děti do třinácti let. Jestli ministerstvo zdravotnictví nebo místní hygienici školu zavřou na více dni, tak to rodiče budou muset si zvolit jinou možnost, než ošetřovné.

Zdroj: blesk.cz

A to bud¨ ¨dovolena nebo pracovní volno. Pracovní volno více než 9 dnů už je neplaceno, a tím pádem rodiče budou s dětmi doma zadarmo.

Zdroj: blesk.cz

Požádat o ošetřovné je možné, jestli rodič požádá školu o vydání tzv. lejstra. To je potřeba pak předat zaměstnavateli.
Neotevřenými v úterý zůstanou například Sportovní gymnázium v Kladně, základní škola v Pečkách na Kolínsku i Mateřská škola Letohradská v Praze 7.

Zdroj: blesk.cz

V Zlínském kraji ale situace je horší. Několik základních a mateřských škol jsou na karanténě.

Zdroj: blesk.cz

Základní škola v Nivnici například dokonce přerušila fungování školy do odvolaní.
Krajská hygienická stanice doporučila vedení města o úplném uzavření základních škol, a ve Frýdlantu na Liberecku u jednoho z pracovníků byla prokázána nemoc COVID-19.

Share