Izolace a osamělost se staly hlavním problémem pacientů: koordinátorka duchovní péče promluvila o současném stavu lidí v nemocnicích

Izolace a osamělost se staly součástí života pacientů v nemocnicích. Nejde jen o lidi s koronavirem, ale i o všechny ostatní, kteří jsou nyní nuceni být v nemocnicích. Koordinátorka duchovní péče v pražském Motole Deborah Kaminská popsala současný stav mnoha pacientů. Informoval o tom portál seznamzpravy.cz.

Deborah Kaminská pracuje už 7 let ve Fakultní nemocnici v Motole. Je koordinátorkou devítičlenného týmu spirituální péče, takže má co říct o současném stavu mnoha pacientů. Přiznává, že letos je práce výrazně těžší než loni. Rekla pro Seznam Zpravy, že nyní mnoho pacientů hledá duchovní podporu, protože pro ně je současná situace velmi nepříjemná.

Ilustrační foto
Zdroj: gettyimages.com

Podle ní takovou podporu potřebují nejen pacienti s koronavirem, ale i další, například pacienti z oddělení dětské onkologie. Mnoho z nich nyní trpí izolací a osamělostí.

Koordinátorka uvedla v rozhovoru pro Seznam Zprávy, že její práce se téměř nezměnila, jen je nyní větší. Kromě toho nyní příbuzní a přátelé nemohou navštěvovat pacienty kvůli stávajícím omezením, takže nyní chodí k těmto lidem častěji.

Deborah Kaminská spolu se svým týmem jsou součástí ošetřovatelské péče. Bohužel nyní jen málokdo může navštěvovat pacienty v nemocnicích. Podle ní se na ně obracejí zcela různé lidé s žádostí o pomoc. Někdy zdravotníci mohou je požádat o pomoc, když vidí, že pacient potřebuje duchovní podporu.

Ilustrační foto
Zdroj: gettyimages.com

Podle ní určitě navštěvují pacienty s koronavirem, ale to se nestává tak často, jak by si mnozí mysleli. Pacienti s mírnou formou dlouhodobě v nemocnicích nejsou a u pacientů s těžkou formou nemoci jsou lékaři častěji než oni.

Deborah Kaminská pro Seznam Zpravy řekla, že pacienti a jejich rodiny žádají o pomoc při řešení stejných problémů jako předtím, jen je nyní mnohem více. Například situace na odděleních dětské onkologie je taková, že děti téměř nikam nemohou chodit, někdy dokonce ani na chodbu. Nyní taková omezení existují kvůli koronaviru.

Ilustrační foto
Zdroj: gettyimages.com

Samozřejmě i nyní existuje komunikace mezi pacienty v nemocnicích, někdy tam mohou být rodiče, ale teď je to všechno omezené. Jediná věc, která nyní pomáhá pacientům v komunikaci se svými rodinami a přáteli je mobil. Ale i s tím jsou u starších pacientů určité problémy, například špatně vidí nebo špatně slyší.

Vysvětlila také, že pacienti, kteří jsou v nemocnicích krátkou dobu, se s tím lépe vyrovnávají. Ale ti, kteří tam jsou dlouhodobě, mají problémy častěji. Určitě je to také těžká situace pro děti v onkologii.

„Čas hraje proti psychice. Jsou odkázáni buď úplně sami na sebe, nebo na jediného člena rodiny. Být teď hospitalizovaný je mnohem náročnější,“ řekla Deborah Kaminská pro Seznam Zpravy.

PSALI JSME: NEJMENŠÍ POČET NAKAŽENÝCH ZA TÝDEN: V SOBOTU V ČR PŘIBYLO 7722 PŘÍPADU

PŘIPOMÍNÁME: “NEJČASTĚJI JEZDÍM NA INFEKČNÍ”: PROČ TOMÁŠ MATONOHA SE VRÁTIL DO NEMOCNICI

Share