Meteorologové prozradili, jaký bude začátek podzimu

Ve druhém čtvrtletí klesl počet turistů navštěvujících Prahu o 94 %. Podle předpovědí meteorologů bude druhý srpnový týden také horký. Teploty zůstanou mírně nadprůměrné až do konce léta. Teplo bude přetrvávat i v prvním týdnu září.

 

Zdroj: Freepik.com

 

Meteorologové očekávají, že mezi 10. srpnem a 6. zářím 2020 budou teploty nadprůměrné. Vyplývá to z měsíční předpovědi počasí zveřejněné Českým hydrometeorologickým ústavem (ČHMÚ). Dlouhodobá průměrná denní a noční teplota v tomto období je 16,4 ° C.

Očekává se, že příští týden teploty zůstanou výrazně nad dlouhodobými průměry.

 

Zdroj: Freepik.com

 

Minimální noční teploty se budou pohybovat kolem 16 ° C. Maximální denní teploty se budou zpočátku pohybovat kolem 30 ° C, poté pomalu klesat a na konci týdne se očekává okolo 26 ° C.

Ve druhé polovině srpna zůstanou teploty na průměrné dlouhodobé úrovni. Nejnižší teplota v noci bude asi 12 °C a nejvyšší během dne asi 24 ° C. Očekává se méně deště a celkové množství srážek za týden bude v rozmezí od 10 do 20 mm na m čtvereční.

 

Zdroj: Freepik.com

 

Začátek školního roku bude také relativně teplý, přičemž ČHMÚ předpovídá, že teploty během dne a noci dosáhnou více než 20 °C a noční teploty klesnou na 12 °C.

Na druhé straně, po minulém relativně deštivém týdnu, meteorologové očekávají sušší období s převážně místními srážkami (sprchy a bouřky), což povede k velkým regionálním rozdílům v celkovém měsíčním součtu.

 

Zdroj: Pexels.com

 

 

Průměrná dlouhodobá srážka v období od 10. srpna do 6. září je 62 mm. Nejsušší obdobné období bylo v roce 1953, kdy bylo pouze 15 mm srážek, zatímco nejmokřejší srpen a začátek září před 25 lety, kdy ve stejném období bylo 118 mm srážek.

V roce 1978 zažili obyvatelé České republiky nejchladnější srpen s průměrnou teplotou pouze 13,3 °C, zatímco před dvěma lety byly v průměru nejvyšší denní a nejnižší noční teploty téměř 19 °C (18,7 °C).

 

Zdroj: Pexels.com

 

Měsíční předpověď odráží obecnou povahu počasí, takže nepokrývá všechny možné výkyvy, varují meteorologové. Podle nich je úspěšnost předpovědi asi 75 % pro předpověď teploty a asi 65 % pro předpověď srážek. Prognóza na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

 

Share