Epidemiologická situace v Česku nevypadá moc dobře. Zvyšuje se počet nakažených, počet hospitalizovaných a počet pacientů s těžkou formou nemoci. Mnozí Češi by si přáli, aby se situace zlepšila a mohli už chodit bez roušek. Při této příležitosti promluvil evoluční biolog Jaroslav Flegr pro eXtra.cz, hovořil také o vládních opatřeních.
Mnoha lidem se nelíbilo, co před časem říkal profesor Jaroslav Flegr, považovali ho za apokalyptika. Některé jeho výroky se však dnes již staly realitou.
Zmínil například, že ještě před několika týdny bylo nutné zavést přísnější opatření. Podle něj by to umožnilo vyhnout se ekonomickým ztrátám a ztrátám na lidských životech.
„Zadostiučinění rozhodně necítím. Je mi spíš líto, že se opatření nezavedla před třemi nedělemi, možná by stačilo i před 14 dny. Tehdy nemusela být opatření tak tvrdá a vyhnuli bychom se ohromným ekonomickým ztrátám a bohužel i ztrátám na zdraví a životech. Cítím spíše smutek a vztek,“ řekl Fleg.
Zjevně necítí žádné uspokojení z toho, že jeho slova byla trochu prorocká, spíše naopak, cítí smutek a vztek. Ztráty by totiž mohly být menší.
Evoluční biolog a parazitolog věří, že přísná opatření mohou mít pozitivní výsledek. Teď ale neví, co nás čeká v budoucnu.
Jediné, co lze nyní říci, je, že růst je exponenciální a že nakažení se dostanou do nemocnice několik dní po nákaze.
To znamená, že skutečný počet nakažených může být větší, než je nyní vidět ve statistikách.
Jaroslav Flegr říká, že neustále doufá, že se vláda ještě rozhodne zavést přísnější opatření.
Věří, že ještě je šance situaci napravit k lepšímu, než bude pozdě.
„Snad se tak vyhneme přeplněným nemocnicím, kdy lidé jsou na chodbě a čeká se, až nějací z nich umřou, aby se ti zbylí mohli dát na umělou ventilaci,“ řekl Jaroslav Flegr pro eXtra.cz.
Podle jeho názoru to byla naše hloupost, že jsme tuto epidemii nechali takto rozjet.
Dodal však, že příroda byla na naší straně a pomohla nám, že babí léto trvalo až do října.
Pro některé lidi jsou opatření, která nyní existují, velmi přísná a nadbytečná.
Profesor má ale jiný názor, říká, že minimální pohyb občanů během dvou týdnů by mohl situaci výrazně zlepšit.
„To, co tu bylo vyhlášeno minulý týden, že začne platit od pondělka, to by už dnes k odvrácení katastrofy nestačilo,“ dodal Jaroslav Flegr.
Také vysvětlil, že roušky nebudou v Česku věčně, jednou to všechno skončí a život bude zase normální.
Podle jeho názoru je nutná vakcína a aby byla očkována asi polovina obyvatel země.