Ministerstvo vnitra chce utajovat informace během krize: resort již přípravil návrh

Ministerstvo vnitra navrhuje přidat nový paragraf do zákona o krizovém řízení, dle kterého bude umožněno nezveřejňovat informace.

Zdroj: Youtube

Jak upozornil server iRozhlas.cz, jedná se o informace, „zveřejnění kterých by mohlo ohrozit účinnost krizových opatření“. Tyto údaje by lidé nedostali, i když by o ně požádaly v rámci zákona o svobodném přístupu k informacím.

Pokud zákon bude schválen, tazatelé by nemohly dostat informace které nyní jsou přístupné. Návrh rovněž prodlužuje lhůtu povinnosti odpovědět.

Zdroj: idnes.cz

Spoluautor zákona o svobodném přístupu k informacím Oldřich Kužilka si myslí, že návrh je reakci na snahu lidí a médií mít přesné údaje o vývoji koronavirové epidemie.

Formulace o informacích, které by mohly protiepidemická opatření ohrozit, jsou podle něho příliš vágní.

Zdroj: blesk.cz

Veřejnost a média naopak ale usilují, aby údaje o epidemii, na jejichž základě vláda rozhoduje o dalších krocích, byly maximálně dostupné.

Ministerstvo vnitra v minulosti o omezení přístupu k informacím usilovalo a Janu Hamáčkovi tehdy Hrad vyhověl. Dle změn o stížnostech na neposkytnutí informací nerozhoduje Úřad pro ochranu osobních údajů, ale ten, kdo má informace poskytovat.

Zdroj: aktualne.cz

Změny ministerstvo chce prosadit v rámci novely zákona o svobodném přístupu k informacím.

Zdroj: Youtube

Share