„Virus nevykazuje sezonní aktivitu. Je třeba ubrat z dramatičnosti“: Soňa Peková předpokládá, že druhá vlna nebude stejná jako první

Molekulární genetička Soňa Peková řekla portálu Seznam Zprávy, že nejhorší momenty pandemie koronaviru už jsou minulostí. I přes to nejhorší za sebou je ale podle ní lepší, aby občané ČR toto léto strávili ve své vlasti a zatím nikam nejezdili.

Soňa Peková uvedla, že by podle ní bylo dobré, kdyby se většina Čechů rozhodla letos nikam nejezdit, nebo alespoň snížit počet svých cest.

Zdroj: Seznam Zprávy / Vojtěch Veškrna

Hlavním důvodem jejího strachu je, že při takových cestách existuje výrazně větší riziko nákazy a je možné přivezt virus do Česka.

Dodala ale, že nyní je šíření viru pod kontrolou.

Když v Česku právě vypukla pandemie, došlo k naprostému zmatku, včetně toho, že vědci kvůli velkým rizikům často pochybovali o svých rozhodnutích.

Zdroj: Seznam Zprávy / Vojtěch Veškrna

Řekla, že se nebojí druhé vlny pandemie. Podle ní tento virus nemá sezónní aktivitu.

Podle jejího názoru pokud by měl tento virus sezónní aktivitu a všichni by ho očekávali na podzim, musel by se projevit i nyní v létě. Ale to se neděje.

Soňa Peková dodala, že by se epidemie koronaviru mohla opět objevit, ale budou to lokální epidemie.

Zdroj: Právo / Petr Horník

„Jako když je někde epidemie průjmu, tak to řeší lokální hygiena, neřeší to stát a celý svět“ řekla Soňa Peková.

Vývoj vakcíny proti koronaviru je podle ní velmi neperspektivní.

Aby bylo možné vyvinout takovou vakcínu, je nutné ji alespoň několik let testovat, a pak neexistuje žádná záruka, že tato vakcína bude účinná.

Přitom nemá nic proti tomu, kdyby někdo takovou vakcínu chtěl vytvořit.

Zdroj: Seznam Zprávy / Vojtěch Veškrna

„Virus je podle mého názoru příliš heterogenní na to, aby se dala vyvinout funkční vakcína“ vysvětlila molekulární genetička Soňa Peková.

Je jednou z těch vědců, kteří předpokládají, že tento virus nemusí být výsledkem přirozené evoluce, ale mohl být vytvořen v laboratoři.

Zdroj: Seznam Zprávy / Vojtěch Veškrna

Podle ní je taková změna viru v přírodních podmínkách málo pravděpodobnou. Akademická obec je ale odpůrcem takové teorie a vyvrací ji.

Jan Konvalinka, Biochemik a prorektor Univerzity Karlovy, se domnívá, že soudě podle molekulárně-biologické struktuře tohoto viru není důvod si myslet, že byl vytvořen v laboratoři.

Zdroj: Seznam Zprávy / Vojtěch Veškrna

Ještě na začátku pandemie ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že Soňa Peková se nedbalé zacházela s testovacími vzorky a kvůli tomu sama onemocněla koronavirem.

Po nějaké době se ministr Adam Vojtěch za svůj výrok omluvil.

„Považovala jsem to za takové zaškobrtnutí, jsem profesionál a už se k tomu nechci vracet“ řekla Soňa Peková.

Share