„Může dojít k podobnému kolapsu jako v Itálii“: Jaroslav Flegr předpokládá, že děti budou doma až do léta

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra už v Česku došlo k malému kolapsu nemocnic. Druhý velký kolaps nemocnic by ale mohl přijít už za dva týdny. Dodal také, že děti mohou zůstat doma až do léta. Takové byly jeho myšlenky na vývoj epidemiologické situace v Česku. Řekl to v pořadu Napřímo na TV Nova.

Jaroslav Flegr řekl, že s největší pravděpodobností bude možné opatření zmírnit v květnu 2021, dříve to s největší pravděpodobností nepůjde.

Zdroj: Facebook

Příští rok na podzim ale budou zavedena nová opatření, až začne nová vlna, už to však pro naši zemi nebude velký problém.

Školy by podle něj měly být zavřené celý letošní školní rok. Jednou z možností řešení tohoto problému profesor navrhl přesunout letní prázdniny na zimu.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Virus není v létě nijak zvlášť aktivní, takže by bylo lepší, aby se děti v létě učily, myslí si Jaroslav Flegr.

„V horizontu 14 dnů může dojít k podobnému kolapsu jako v Itálii. Bojím se, že pokud nezačnou opatření fungovat lépe, tak se tomu nevyhneme,“ řekl Jaroslav Flegr.

Zdroj: Facebook

Evoluční biolog řekl, že opatření nefungují a důsledky mohou být špatné. Podle něj může dojít k tomu, že lékaři budou nuceni vybírat, koho z pacientů na přístroj připojí a koho ne.

Profesor říká, že lidé, kteří nemají žádné příznaky a stále chodí hodně a komunikují s jinými lidmi, pak se stále zvyšuje počet nákaz. Někdo z těchto nakažených může skončit v nemocnici nebo dokonce zemřít.

Zdroj: Michal Růžička, MAFRA

A takoví lidé bez příznaků mohou nakazit mnoho dalších lidí, což může způsobit kolaps zdravotního systému. Podle něj může být tolik nemocných, že nebude dostatek nemocnic a zdravotnického personálu, který by všem pomohl.

Také není zastáncem promořování. Podle něj by v takovém případě mohly zemřít tisíce lidí. S touto variantou řešení problému nesouhlasí.

Zdroj: Facebook

Zároveň profesor doufá, že vakcína bude připravena do Vánoc.

„To, že vláda nepřijala včas opatření, je její hlupost. Způsobila tím tísice mrtvých, kteří tady ještě budou,“ dodal Jaroslav Flegr.

Zdroj: YouTube / DVTV

Podle něj by se takové situaci dalo předejít, kdyby byl na začátku podzimu zaveden lockdown.

Share