„My jsme svrchovaný stát a takovéto akce na našem území nejsou přijatelné“: Česko vyhostilo dva ruské diplomaty v souvislosti s kauzou s ricinem

Kauza s ricinem v česko-ruských vztazích dostala nečekané pokračování.

Česká republika se uznala osoby jako non grata a vyhnala dva zaměstnance ruského velvyslanectví ze země, ale ne kvůli plánu otrávit politici v Praze.

.

Oznámili to na zvláštní tiskové konferenci v pátek premiér Andrej Babiš a ministr zahraničí Tomáš Petříček.

Podle nich oba diplomaté vyvolali skandál kvůli osobnímu konfliktu mezi sebou, což zkazilo vztahy mezi Ruskem a Českou republikou.

Jeden z nich úmyslně zaslal dopis Bezpečnostní informační službě České republiky o plánovaném útoku proti českým politikům hlavního města. Ukázalo se tedy, že celý příběh byl smyšlený.

„Způsobil tak kromě zbytečného vytížení našich bezpečnostních složek další komplikaci v česko-ruských vztazích a poškození dobrého jména Ruské federace v České republice,“ řekl Babiš.

Dodal, že Česká republika má zájem o dobré vztahy se všemi zeměmi a že kroky diplomatů zaměřené na destabilizaci mezinárodních vztahů jsou nepřijatelné.

.

„My jsme svrchovaný stát a takovéto akce na našem území nejsou přijatelne“, uvedl premiér.

.

Petříček naopak řekl, že české úřady se pokusily tento problém vyřešit diplomatickou cestou, ale přístup Ruské federace nám nezanechal na výběr.

Vysvětlil, že se Česká republika uchýlila k vyloučení diplomatů velmi zřídka a pouze jako krajní řešení. Podle zavedených standardů má Rusko právo na symetrickou odpověď – vyloučit dva české diplomaty z Moskvy.

Share