Na pražském Klárově se 13. června 2020 konala demonstrace proti smutným událostem v USA

Vlnu demonstrací v celým světě vyvolala smrt Afroameričana George Floyda, který zemřel 25. května poté, co mu policisté Derek Chauvin při zásahu klečel na krku víc než osm minut. Akci v Praze svolali neformální sdružení amerických občanů žijících v Praze, tam se v sobotu protestovalo od dvou hodin.

Zdroj: ČTK

Demonstrace se zúčastnilo téměř tři stovky lidí, většinou mladých. Byli to Češi i lidé jiných národností. Připravili plakáty, kterými se snažili upozornit na tento problém veřejnost. Na plakátech byly nápisy „no to racism“, „black lives matter“, někteří z nich měli roušky s nápisem „I can’t breathe“ (v překladu „nemohu dýchat“) odkazující na poslední slova zesnulého George Floyda.

Zdroj: ČTK

„Naší zbraní je solidarita,“ pronesla v úvodním projevu spoluorganizátorka Markéta Juřicová. Domnívá se, že je nutné vytvořit politické hnutí, které se bude zabývat důležitou otázkou rasismu.

Zdroj: ČTK

„Ve vlně protestů se odráží nejen hněv nad rasistickou vraždou, ale nad rasismem, který zažívají Afroameričané každý den, a který podtrhuje chybějící sociální systém, kvalitní vzdělání a pracovní příležitosti. Chceme vyjádřit naši solidaritu s americkými protesty i se všemi oběťmi policejního násilí,“ vysvětlili už před akcí organizátoři protestu.

Zdroj: ČTK

K americké ambasádě protestující dorazili kolem čtvrté a drželi za oběti násilí minutu ticha.

Dnes se protestuje nejen ve hlavním městě Česka, ale i v dalších zemích. Akce jsou nahlášené v Londýně, Paříži a Berlíně.

Share