„Návrh, o kterém píšete, Ministerstvo zemědělství nepřipravuje“: Ministerstvo zemědělství odmítlo přípravu návrhu o určení prodávaného českého zboží v obchodech

Někteří z českých politiku vážně chtějí supermarketům určit, jaké minimální množství potravin, vyrobených v tuzemsku, malé prodávat. Původní navrh byl aby procento takových potravin stouplo z z 55 procent až na 85 procent.

Zdroj: which.co.uk

Pak se ta maximální hodnota zmenšila k 65 procent, a toho chtějí dosáhnout k roku 2028. Zatímco kvóta 55 % by platila pro rok 2024, a procento by rok co rok zvětšovalo. Toto nové nařízení by se tykalo větších obchodů, tedy supermarketu s prodejní plochou větší než 400 metrů čtverečních.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz

Stojí za zmínku, že za potraviny vyrobené v tuzemsku by se považovaly jakékoli finální produkt vyrobený na území České republiky. Nikdo by se nezkoumal to, odkud mají každou složku zvlášť.

Proti takovému návrhu se postavil eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton, který uvedl, že takové upravování zákonů jsou v značném nesouhlasu s pravidly vnitřního trhu EU.

Zdroj: france24.com

Ministerstvo zemědělství však oficiálně přesvědčuje, že se nijaký nový návrh neplánuje. Uvedlo jenom, že uznává za možné to, aby všechny veřejné instituce, jako například školy či nemocnice, musely si pořizovat jen české potraviny. „Návrh, o kterém píšete, Ministerstvo zemědělství nepřipravuje,“ potvrdil mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý.

Zdroj: mediar.cz

Šéf sněmovního zemědělského výboru Jaroslav Faltýnek (za ANO) uvedl, že hlavním cílem takové změny je podpora české výroby, aby nedocházelo k převozu zboží od Česka do zahraničí a naopak. Navíc to zachrání i okolní životní prostředí.

Zdroj: idnes.cz

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu, uvažuje o tom, že to se dělá aby v budoucnosti mohli úpravy pobírat ještě vyšší národní zemědělské dotace.

Share