Nejvyšší inflace ze všech zemí Evropské unie je v Česku: Češi jsou nuceni platit více za potraviny, elektřinu a dovážené zboží

V České republice se rychle prodražuje všechno. Ekonomové tvrdí, že ze všech zemí EU je právě v Česku nejvyšší inflace. Jinými slovy, dá se říci, že život v Česku je čím dál dražší.

To znamená, že ceny v Českých korunách se zvyšují o vše – o veřejné služby, potraviny, dovážené zboží nebo jiné služby. Důležitou roli hraje také velká poptávka po některých druzích zboží, kterého po krizi koronaviru vznikl nedostatek.

Česko se začíná pomalu zotavovat z krize koronaviru, ale situace kolem cen různých zboží a služeb nevypadá dobře.

.

Ze všech zemí EU je v Česku nejvyšší inflace. To znamená, že ceny v Českých korunách za veškeré zboží a služby začaly růst.

Ekonom Štěpán Křeček říká, že růst cen byl ovlivněn mnoha důvody, ale jeden z nich je velmi explicitní, a to oslabení kurzu koruny vůči ostatním měnám.

.

Podle webu kurzy.cz inflace v Česku pro rok 2019 činila 2,8 procenta a v dubnu 2020 byla na úrovni 3,2 procenta.

Inflace ale není jen v naší zemi, tento problém se týká i řady dalších evropských států. Inflace se dotkla například všech východních sousedů Česka, a to Polska, Slovenska a Maďarska.

.

Ve Slovinsku ale překvapivě ceny naopak klesly.

Štěpán Křeček vysvětlil, že Česko je nuceno hodně zboží dovážet, protože naše země není schopna vyrobit vše sama, včetně všech potravin.

.

Zhruba za stejný nákup potravin, jaký lidé kupovali loni, bude muset zaplatit zhruba o 120 korun více. To znamená, že tento nákup by zahrnoval maso, ovoce, zeleninu a něco dalšího.

V posledních několika měsících výrazně vzrostly ceny různých druhů ovoce, zeleniny, masa a mléčných výrobků, zejména sýrů.

.

„Můžeme si všimnout, že ale zdražují i domácí položky, neovlivněné kurzem koruny, jako je cena nájemného nebo elektřiny“ dodal ekonom Štěpán Křeček.

Některé rodiny si všimly, že za jeden rok jejich platby za elektřinu vzrostly o 2 až 2,5 tisíce korun. Češi začínají pociťovat na vlastní kůži růst všech cen.

.

Nájemné za bydlení ve velkých městech, jako je Praha nebo Brno, se ale dočasně snížilo. Pravděpodobně to bylo ovlivněno krizí koronaviru a poklesem solventnosti obyvatel.

.

Na druhou stranu se ale v posledních letech ceny nájemního neustále zvyšovaly. A ceny bytů na prodej také v posledních letech velmi vzrostly.

Také ekonomové upozornili, že inflace negativně ovlivnila i ceny alkoholu a cigaret, zdražily také.

Share