Nouzový stav bude prodloužen do 23. prosince: koalici ANO a ČSSD podpořila KSČM

Ve středu ve Sněmovně několik hodin probíhala debata o prodloužení nouzového stavu. Vláda navrhla prodloužení o 30 dní, tedy do 11. ledna. Většina poslanců ale s návrhem nesouhlasila. Komunisté souhlasili podpořit prodloužení jen do 23. prosince.

KSČM se stala stranou, která podpořila v hlasování o prodluožení nouzového stavu o další dva týdny. Prodloužení o měsíc ale nechtěli.

Vojtěch Filip / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

„Chceme znát vývoj a z porovnání udělat nový závěr,“ řekl šéf Komunistické strany Vojtěch Filip. Termín do 23. prosince považovali za přípustný.

Většina opozičních zastupitelů ale prodloužení nouzového stavu vůbec nechtěla. Například předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že tato vláda si nezaslouží více nouzového stavu.

Markéta Pekarová Adamová / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Opozice v poslední době vládu častěji kritizuje s tím, že nezvládá své funkce. Na druhou stranu vládu kritizují někteří odborníci, kteří jsou zastánci přísných opatření.

Andrej Babiš / Ilustrační foto / Zdroj: gettyimages.com

Vláda se snažila vysvětlit, že pokud se zruší nouzový stav, bude nutné zrušit většinu protivirová opatření. To určitě povede ke zhoršení epidemické situace a zvýšení počtu nakažených a hospitalizovaných.

Jan Blatný / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Většina omezení může platit pouze v době fungování nouzového stavu. Například uzavření obchodů nebo omezení některých akci není možné v běžné době.

Andrej Babiš a Jan Blatný / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

Bylo to již potřetí během druhé vlny epidemie, kdy ministři požádali parlament o prodloužení. Nyní je prodloužení možné jen tehdy, pokud to schválí poslanci.

Vláda má možnost vyhlásit nouzový stav pouze jednou na 30 dní, poté musí požádat poslance, aby hlasovali o prodloužení.

Andrej Babiš / Ilustrační foto / Zdroj: youtube.com

V říjnu se poslanci dohodli na prodloužení o 17 dní, v listopadu se dohodli na prodloužení o dalších 22 dní. Ve středu KSČM podpořila ANO a ČSSD v prodloužení o 11 dní.

PSALI JSME: BLATNÝ UVEDL PODMÍNKY, KDY SE MŮŽEME VRÁTIT K NORMÁLNÍMU ŽIVOTU: ZATÍM K TOMU MÁME DALEKO

PŘIPOMÍNÁME: NENÍ BEZPEČNÁ PRO VŠECHNY: BRITÁNIE VARUJE ALERGIKY PŘED VAKCÍNOU PFIZERU

Share