Nový systém kontroly na silnicích: Řidiči budou kupovat elektronické dálniční známky, systém bude bez lidí

Nyní budou pevné kamery na silnicích moci bez účasti lidí identifikovat auta, jejichž majitelé nezaplatili elektronickou dálniční známku. Existuje však jeden problém, který se týká zákona, a to, že hříšníka musí chytit zástupci zákona.

V obci Pruhonice je jedna z poboček podniku Cendis (Centrum dopravních informačních systémů Ministerstva dopravy ČR). Letos se tato firma stala supervizorem mýtného systému.

Foto: David Malík

Nyní zaměstnanci této firmy prověřují fungování nové monitorovací technologie spojené se satelity. Tento systém je navržen tak, aby kontroloval platby nákladních automobilů.

V brzké době by však měl začít fungovat systém elektronických dálničních známek. To už se bude týkat všech osobních aut.

Zdroj: ČTK

Podle plánu by měl tento systém začít fungovat koncem letošního roku, pravděpodobně v prosinci. Tímto způsobem chtějí nahradit papírové dálniční známky.

Ředitel firmy Cendis Jan Paroubek sdělil, že na tom nyní hodně pracují, takže doufají, že vše stihnou do konce roku.

Zdroj: Getty Images

To by mělo řidičům zjednodušit život, alespoň v to doufají autoři projektu. Ale to se stane za předpokladu, že systém bude fungovat správně.

Elektronickou dálniční známku bude možné koupit prostřednictvím internetového obchodu. Ceny zůstanou stejné jako dříve.

Foto: Tomáš Adamec

Také elektronickou dálniční známku pro auto bude možné koupit na poště nebo na benzínce. Podobný systém už funguje i v některých dalších zemích EU.

Share