„Od 60. let byla postupně krajina mezi Chomutovem a Kadaní naprosto zdevastována“: Kadaň ukazuje jak zlepšit ekologický stav ve městě

Severozápadní část republiky nejde moc spojit s ekologickým přístupem. Kadaň, s 18 tisíc obyvatel, má 2 uhelné elektrárny a občasné kyselé deště, však se snaží ekologií podporovat.

Zdroj: facebook.com

Město, přes které teče řeka Ohře byla a zůstala známým obchodním i historickým sídlem. Centrum nyní je významným místem pro cestující a turisty.

Zdroj: instagram.com

„Od 60. let byla postupně krajina mezi Chomutovem a Kadaní naprosto zdevastována,“ uvedl Jiří Kulhánek, který je starostou města již 18 let. Dodal, že přes léta se zhoršila nejen kvalita vzduchu, ale i vody. Občane města i nyní na tuto problematiku jsou moc citliví.

Zdroj: facebook.com

Město představilo nový projekt, ke kterému zařadilo sazení stromu a objev nových vodních prvků. Momentálně zeleň a voda jsou po první etapě obnovy. Dal by se měly objevit jetelové trávníky a 2 květinové stěny.

Zdroj: facebook.com

Bude regulována i dešťová voda pomoci cest, kteří netvoří již kameny, ale speciálním materiálem pro tento účel. Starosta města chce tak vytvořit symbiózu mezi živočichy a rostlinami, tedy mezi florou a faunou.

Zdroj: facebook.com

Chce udělat i rozkvetlé louky, květiny nejen vypadají hezké, ale i udržují přirozenou vlhkost vzduchu. Stromy také budou přispívat k normalizaci vlhkosti vzduchu, navíc budou regulovat teplotu vzduchu ve městě a korigovat teplotu silnic.

Zdroj: facebook.com

Dříve Jiří Kulhánek uvažoval o zelených střechách, které chtěl zkusit zejména na školách. Takové střechy ovlivňují lokální klima a zadržují vodu. Jsou i nevýhodu v nic, zejména v zimě, když je riziko že to vydrží kvůli sněhu.

Zdroj: facebook.com

„Statika těch střech není taková, aby to vydržely, pokud počítáme i s napadaným sněhem v zimě,“ uzavřel starosta.

Share