Piráti navrhli zakázat klece pro slepice: Kvůli tomu se rozhodli sedět v kleci uprostřed Prahy, připojil se k nim i Tomáš Klus

Plánuje se hlasování ve Sněmovně o novele zákona na ochranu zvířat. V rámci této novely chtějí někteří poslanci zakázat chov slepic v klecích. Někteří poslanci Piráti se rozhodli tuto novelu podpořit originálním způsobem. Na Malostranském náměstí byla umístěna klec, ve které se poslanci zavřeli. Přidal se k nim zpěvák a hudebník Tomáš Klus.

Ministr zemědělství Miroslav Toman nesouhlasí s navrhovaným zákazem klecí pro slepice. Měl argumenty, proč je proti.

Zdroj: Facebook Ivana Bartoše

Vysvětlil, že pokud by se zakázaly klece pro slepice, znamenalo by to pro české drůbežáře velmi nevýhodnou situaci.

Aby to bylo spravedlivé, je nutné, aby tento zákaz byl přijat ve všech zemích Evropské unie. Pokud se tak nestane, čeští prodejci masa začnou ho dovážet z jiných zemí, protože tam bude levnější.

Zdroj: ČTK

Ministr dodal, že pokud budou podmínky pro všechny v Evropské unii stejné, pak v takovém případě se zákazem zcela souhlasí. Pokud ne, nechce, aby to českým drůbežářům uškodilo.

Návrh na zákaz klecí pro slepice byl již několikrát předložen ve Sněmovně. Pokaždé ale všechny tyto pokusy skončily neúspěchem.

Zdroj: ČTK

To navrhli například poslanec Pirátů Jan Pošvář, také poslankyně Pirátů Dana Balcarová a dokonce i poslanec strany ANO Martin Kolovratník.

„Nechápu, proč jsou poslanci za ANO proti svému vlastnímu předsedovi, který chtěl podpořit zákaz klecových chovů“ řekl Jan Pošvář pro portál iDNES.cz.

Zdroj: Facebook Ivana Bartoše

Dodal, že tím spíše nechápe, proč byl návrh zamítnut, i když jeho verzi návrhu předložil poslanec ANO.

Už v únoru premiér Andrej Babiš prohlásil, že chce tento problém vyřešit. Uvedl, že bude mít zájem o tento problém, pokud jde o týrání zvířat.

Zdroj: MAFRA / Petr Topič

Poslanci také plánují schválit návrh kandidatů na udělení a propůjčení statních vyznamenání. Seznam zatím čítá 47 lidí.

Share