Podle Romana Prymuly je rozvolňování opatření příliš brzy: stát zatím nekontroluje šíření viru, po Vánocích může začít třetí vlna

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula považuje zmírnění opatření nyní za riziko. Podle něj je nyní epidemiologická situace nestabilní. Také řekl, že by bylo lepší otevřít restaurace a další služby už za týden nebo dva, ale ne teď, jinak by se situace mohla zhoršit. Možná kvůli tomu dojde po Novém roce ke zpřísnění opatření. Řekl to pro CNN Prima News.

Nyní je epidemiologická situace podobná té, která byla před dvěma měsíci na začátku října. Reprodukční číslo tehdy činilo 1 a počet nakažených denně se pohyboval kolem 5 tisíc.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Pro kontrolu pandemie je ale nutné, aby reprodukční číslo bylo menší než 0,8 a počet nakažených denně nepřesáhoval dva tisíce lidí. Současná epidemiologická situace taková není.

Podle epidemiologa a bývalého ministra zdravotnictví Romana Prymuly proto stát nyní epidemii nekontroluje. Řekl, že současný pokles počtu nemocných každý den není pro takové rozvolňování opatření dostatečný.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Roman Prymula uvedl, že čekal, že otevření obchodů, restaurací apod. by se podle protidemického systému mělo uskutečnit ve druhém stupni, nikoliv ve třetím.

Podle něj je ještě brzy na takové kroky, kvůli tomu by se situace mohla zhoršit. Systém PES před několika týdny představil veřejnosti současný šéf resortu zdravotnictví Jan Blatný.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Pokud by Roman Prymula ve funkci ministra pokračoval, s uvolňováním opatření by podle něj bylo nutné ještě chvíli počkat. Teď to může mít velká rizika do budoucna.

Podle něj by se situace mohla v některých regionech začít zhoršovat a mohla by se tak zhoršit situace v celé zemi. Dodal, že v lednu bude možné očekávat třetí vlnu, nebo se opět zvedne druhá vlna.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Česko nyní má 57 bodů ze 100 podle systému PES, což znamená třetí stupeň. Pokud bude 61 bodů, bude to znamenat návrat celé země na čtvrtý stupeň.

Bývalý ministr hovořil také o sousedních zemích a řekl, že v Německu bylo rozhodnuto o prodloužení opatření, rozvolňování přijde už v lednu.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Ale také věří, že mnoho lidí přestalo dodržovat opatření a to je velký problém. Kvůli tomu se počet nových případů nákazy začne opět zvyšovat.

„I kdyby se nerozvolnilo vůbec nic, tak se zdá, že opatření jsou výrazně slabší, protože nejsou akceptována,“ řekl Roman Prymula.

PSALI JSME: TV Nova tajně připravuje nový projekt z podobného prostředí: Co nahradí „Ordinace v růžové zahradě“

PSALI JSME: ŠÍŘENÍ KORONAVIRU V ČESKU: ZA PŘEDCHOZÍ DOBU LABORATOŘE ODHALILY 4 563 NAKAŽENÝCH KORONAVIREM

PŘIPOMÍNÁME: ANIČKA SLOVÁČKOVÁ UKÁZALA VZÁCNOU VĚC, KTEROU ZDĚDILA PO PRABABIČCE: MÁ OVŠEM JEDNU VADU

Share