Podle strategie má být očkováno 5,5 milionu obyvatel ČR do konce léta 2021: Jan Blatný předloží strategii očkování vládě v pondělí

Ministr zdravotnictví Jan Blatný předpokládá, že do konce léta 2021 by mohlo být očkováno 5,5 milionu obyvatel České republiky. Řekl to ve čtvrtek v Parlamentu a také dodal, že chce v pondělí navrhnout strategii očkování kabinetu.

Šéf resortu zdravotnictví uvedl, že pokud vše půjde podle plánu, bude očkováno 5,5 milionu obyvatel žijících v Česku do konce léta 2021.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

To by bylo více než 60 procent dospělé populace země. Vláda chce zajistit vakcínu pro takový počet občanů a na to potřebuje 3,4 miliardy Kč.

Pro ostatní občany si vláda bude moci vakcínu objednat později, pokud po ní bude poptávka, protože mnoho lidí se nyní nechce očkovat.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Nutno také říci, že v Evropské unii zatím není certifikována žádná vakcína. Právě z tohoto důvodu si Česká republika objednala vakcíny od několika výrobců, aby je po schválení dostala okamžitě.

Za očkování všechČechů, i kdyby byly potřeba 2 dávky, by stát musel utratit 5 miliard Kč.

Jan Blatný připomněl strategii očkování v Česku, podle které bude vakcína poskytována především lidem starším 60 let, lidem s chrnoickými onemocněními a zdravotníkům.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Až budou další dodávky vakcíny, v druhé řadě budou moci dostat vakcínu policisté, hasiči a někteří další pracovníci veřejného sektoru.

Očkování bude probíhat v očkoavcích centrech a na odděleních praktických lékařů. Nikoho nutit nebudou, očkování je pouze dobrovolné.

Navíc zatím není známo, kolik přesně dávek vakcín bude pro náš stát potřeba. Například agentura STEM/MARK provedla sociologickou studii, podle níž 58 procent dotázaných neplánuje očkování.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Nyní podobný sociologický průzkum provádí ministerstvo zdravotnictví, výsledky by měly být hotové v pondělí.

Názory obyvatel Česka se dramaticky liší, jsou tací, kteří chtějí čím dříve dostat vakcínu a být očkováni, ale jsou i jiní, kteří to kategoricky nechtějí.

PSALI JSME: MONIKA BAGÁROVÁ NECHALA NAHLÉDNOUT DO SVÉHO SOUKROMÍ: ZVEŘEJNILA FOTKU SVÉHO OZDOBENÉHO DOMU

PŘIPOMÍNÁME: DÍVKA VYPADÁ VE 24 LETECH JAKO STARÁ ŽENA: PROBLÉM NEMŮŽE VYŘEŠIT ANI PLASTICKÁ CHIRURGIE

Share