„Podle toho, že Babiš musel připustit nouzový stav, to asi nebude nic optimistického“: Jaroslav Flegr nevěří počtu nakažených zveřejněným před volbami

Evoluční biolog Jaroslav Flegr považuje současnou epidemiologickou situaci v Česku za velmi vážnou. Ještě před dvěma týdny předpokládal, že počet nakažených může dosáhnout 10 tisíc denně. Naštěstí se to zatím nestalo, ale v úterý 6. října je nový rekord, a to 4 457 nových nakažených za den. Profesor předpokládá, že kvůli volbám mohla vláda tajit skutečný počet nakažených.

V úterý byl v Česku překonán rekord v počtu nakažených, a to 4 457 lidí. Před tím byl maximální počet nakažených denně 2. října, a to 3 794 lidí.

Zdroj: Michal Růžička, MAFRA

Profesor Jaroslav Flegr už dříve řekl, že události se mohou vyvíjet právě tímto způsobem. Odhadoval, že počet nakažených dosáhne 10 tisíc denně.

Kromě toho také předpokládal, že by mohlo dojít ke kolapsu českého zdravotnického systému. Naštěstí se to zatím nestalo.

Zdroj: mzcr.cz

Evoluční biolog také uvedl, že si není jistý, zda vůbec někdo zná skutečný počet nakažených. „Už 3 týdny jsou zastropovány počty testů,“ vysvětlil své předpoklady Jaroslav Flegr.

Také profesor říká, že počet hospitalizovaných ve statistikách se aktualizuje se zpožděním 10 dnů. Proto podle něj možná nikdo nezná skutečný počet nakažených a další ukazatele.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Skutečnou situaci se podle vědců dozvíme až po volbách. Ale tady už volby skončily a už jsou známy výsledky.

„Podle toho, že Babiš musel připustit nouzový stav, a podle toho, co chystá Prymula, to asi nebude nic optimistického,“ řekl Jaroslav Flegr pro eXtra.cz.

Zdroj: Michal Růžička, MAFRA

Vláda podle něj měla zájem před volbami utajit skutečný počet nakažených. Podle něj by to mohlo některým stranám pomoci k lepším výsledkům.

Zároveň ale dodal, že díky zodpovědnému chování mnoha občanů se počet nakažených mohl přesto snížit. Více lidí si po několika rekordech začalo uvědomovat závažnost problému.

Zdroj: YouTube / Show Jana Krause

Pozitivní vliv by podle něj mohla mít některá opatření, ale podle něj to stále nestačí. Nárůst počtu nakažených by se proto mohl zpomalit, ale stále nevěří těm číslům, která se před volbami zveřejňovala.

Share