Už bylo pokutováno několik desítek lidí: Jan Hamáček řekl, že policie hlídá, zda občané dodržují opatření

Ministr vnitra Jan Hamáček řekl, že policisté denně provádějí kolem 10 tisíc kontrol souvisejících s dodržováním opatření proti koronaviru. Policisté ale pokutovali jen několik desítek lidí.

V posledních dnech se objevily další zprávy, že Češi nechtějí dodržovat státem stanovená opatření. Například nejčastěji lidé odmítají nosit roušky.

Zdroj: Blesk / Jakub Poláček

Ministr vnitra Jan Hamáček řekl, že policie už v podobných situacích začala zasahovat. Podle něj takových kontrol každý den policie dělá kolem tisíce, ale v posledních dnech je toto číslo již téměř 10 tisíc denně.

Většina podobných situací ale porušení opatření řeší domluvou, nikoliv pokutou. Policisté mohou například požádat, aby si nasadili roušku nebo odešli od ostatních lidí.

Zdroj: Milan Malíček, Právo

Ale v některých situacích jsou velmi neposlušní občané, pak je policie nucena pokutovat. Proto už jsou několik desítek pokutovaných občanů.

Maximální pokuta, která může být je 10 tisíc korun. Výši pokuty ale na místě řeší sám policista. Podle ministra se to v době nouzového stavu nezmění.

Zdroj: Profimedia

Pokud jde o společenské akce a povolený počet účastníků, bude to kontrolovat policie také. Pokud dojde k porušení pravidel, policisté budou pokutovat nebo přidávat organizátory do správního řízení.

Existují však i občasné neorganizované setkání lidí, kdy může vzniknout velká skupina. Jan Hamáček řekl, že policisté často jednají s porozuměním vůči jiným lidem, ale jednat a rozhodovat už budou na místě.

Zdroj: Facebook / Jana Hamáčka

Také ministr doufá, že lidé chápou, co se děje a nemají cíl nakazit se koronavirem a nemají cíl nakazit ostatní. Doporučil také občanům, aby si přečetli články v médiích o tom, jak tato nemoc v některých případech probíhá.

Zdroj: YouTube / Show Jana Krause

„Věřím, že nikdo nechce strávit následujících 14 dní na ventilátoru a že to lidé pochopí,“ řekl Jan Hamáček pro irozhlas.cz.

Share