Policie uděluje pokuty za nedodržování bezpečnostních pravidel: v některých případech hrozí dokonce trest za mřížemi

Opatření v souvislostí s koronavirovou krizi se pořád zpřísňují, a to znamená, že policie musí ve větším nasazení dohlížet na jejích dodržování. Kromě nošení roušek kontrolují i provozovatele hospod, kteří musí zavírat podniky ve 22 hodin.

Většinou se vše řeší domluvou, ale může být také udělená pokuta do deseti tisíc korun.

Zdroj: seznamzpravy.cz

V některých případech se pokuta může vyšplhat až na několik milionů korun. Vězení nebo podmínka hrozí těm, kdo nedodržuje povinnou karanténu.

Ministr vnitra Jan Hamáček říká, policie denně provede až 5 tisíc kontrol a eviduje přibližně 150 přestupků za den.

Zdroj: e15.cz

V Praze nejčastěji dochází k prohřeškům ve hromadné dopravě, kde strážnici rozdali už 181 pokut. Ve většině případů to však končí domluvou.

Ředitel pražské městské policie Eduard Šuster říká, že pokuta může činit až 10 tisíc korun, ale většinou se pohybují mezi 150 a 200 korunami.

Zdroj: Youtube

Ovšem se stává, že se lidé chovají agresivně a domluva není účinná. Proto v policii radí ostrahám v obchodech volat na linku 158 nebo 156, když situace je vyhrocená.

Advokátka Dagmar Raupachová upozorňuje, že ostraha v obchodech nesmí používat násilí a musí to nechat policii. Stejná situace platí i pro MHD, kde dopravní podnik může cestující jen vyzvat, aby si roušku nasadili.

Zdroj: ihned.cz

Kromě policie lidi v karanténě hlídá i hygienická služba. K porušení karantény došlou Renáty Gážové, která v květnu měla zůstat doma.

Žena ovšem jela za maminkou do nemocnice, zašla si do obchodu a zavolala taxík. Pak tvrdila, že svým jednáním nikomu nechtěla ublížit.

Zdroj: denik.cz

U soudu dostala tříletý podmíněný trest a měla štěstí, že nikoho dalšího nenakazila. Jinak osoba, která porušila karanténu může být odsouzená za těžkou újmu na zdraví nebo dokonce vraždu.

Zdroj: denik.cz

Psali jsme: Jaké přání dcery nestihl splnit Karel Gott

Share