Policisté už nebudou dobří: neposlušné občany budou policisté pokutovat, ale nebodou se snažit s nimi dohodnout, řekl Jan Švejdar

Během pandemie koronaviru byli ve většině případů policisté v Česku dost dobrými vůči lidem, kteří porušovali zavedená opatření. Velmi často se místo pokut policisté snažili lidem jen vysvětlit potřebu dodržovat opatření. Nyní policie změní strategii svého chování, uvedl policejní prezident Jan Švejdar prostřednictvím Twitteru.

Nyní se policisté nebudou s každým občanem domlouvat a žádat ho, aby nosil roušku, nyní budou pokutovat každého, kdo opatření poruší.

Zdroj: Profimedia

Český policejní prezident Jan Švejdar vysvětlil, že epidemiologická situace se zhoršila, a proto byla zavedena přísnější opatření. Proto je zapotřebí přísnější kontroly dodržování opatření.

Zdroj: denik.cz

Podle něj stále existuje určitá část občanů, která kategoricky odmítá opatření dodržovat. Situace je ale nyní vážná, proto je také nutné přísně kontrolovat a trestat.

Mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík sdělil, že policisté mají tři varianty postupu.

Zdroj: Petr Horník, Právo

Nejprve se policisté mohou pokusit s člověkem domluvit, nebo ho mohou na místě pokutovat (pokutovaný ale musí souhlasit) a také oznámit věc správnímu orgánu.

Zdroj: iDNES.cz

Jan Švejdar také poděkoval všem občanům, kteří dodržují všechna opatření zavedená státem a neohrožují ostatní lidi.

Ondřej Moravčík řekl, že nyní budou policisté přísnější, budou pokutovat lidi, pokuty mohou být až do výše 10 tisíc korun.

Zdroj: YouTube / Policie ČR

Pokud pokutovaná osoba odmítne zaplatit na místě, pak dále záležitost poputuje do správního řízení. To už může zvýšit výši pokuty na 20 tisíc korun.

Share