Pomoc národnímu dopravci či čínské firmě: Koho podporuje vláda poskytnutím úvěru firmě Smartwings

Všichni lidé vědí, že různé nejednoznačné věci jsou nejlépe řešit v tichu, bez pozornosti cizích lidí. Teď se ale někteří politici a novináři začali zajímat o to, že vláda plánuje rozdělovat státní záruky za úvěry prostřednictvím programu Covid Plus. Všechno bylo složitější, než se předpokládalo.

Do tohoto programu se mohou hlásit velké společnosti, které zaměstnávají více než 500 lidí. U těchto firem bude stát připraven ručit za úvěry v rozmezí od 5 milionů korun do 2 miliard korun.

V tomto případě záruka státu dosahuje 80 procent úvěru. Zbylých 20 procent záruky připadne komerčním bankám.

Zdroj: Shutterstock

Za zmínku však stojí, že veřejnost se nejspíš nikdy nedozví, které velké firmy tyto zaručené levné úvěry získají. Nikdo nebude mít zájem o to později veřejně mluvit.

Kvůli mimořádným opatřením přijatým v boji proti koronaviru byla těžce postižena ekonomika celého státu. Pocítili to jak malí podnikatelé, tak velké firmy.

V posledních několika měsících mnoho lidí nevydělávali, snaží se šetřit a i teď se snaží dělat to a utrácet méně. Protože lidé méně nakupují, firmy dostávají méně zakázek a tím i méně peněz.

Zdroj: Airbus

Takže kvůli koronaviru byli postiženi doslova všichni. A pokud vycházíme z takové logiky, tak téměř každý by chtěl pro svůj byznys takový úvěr se státní zárukou.

Holding Agrofert v takovém případě bude mít možnost takový úvěr získat. Dříve tato společnost patřila premiérovi Andreji Babišovi a nyní je převedena do správy svěřenského fondu.

Protože se státní záruka je součástí bankovního tajemství, pak proto nikdo nebude vědět, kdo přesně byl schopen získat tento úvěr.

Zdroj: ČTK

Tato situace vyvolává mnoho otázek ohledně firem, které budou chtít tyto peníze získat. To pravděpodobně způsobí ještě více otázek, než co se děje kolem letecké společnosti Smartwings.

Faktem je, že letecká společnost je dopravní podnik, a to je velmi rizikový obor, takže stát jí nemohl pomoci prostřednictvím programu Covid Plus.

K pomoci této letecké společnosti proto používají lobbistické metody. Je známo, že se touto otázkou aktivně zabývá několik ministrů z vlády.

Pomoc letecké společnosti Smartwings je relativně neutrální záležitost, kterou by vláda nemusela tolik trápit. To je však naopak velmi znepokojivé pro vládu.

Někteří odborníci se domnívají, že kdyby Smartwings zkrachovala, nemělo by to žádný vliv na český trh letecké dopravy.

Zdroj: Czech Radio / Michaela Danelová

Podle nich tato letecká společnost tvořila třetinu všech leteckých spojů z Prahy. Pokud by tato firma zkrachovala, její místo by obsadili konkurenti a lidé by mohli létat stejně jako dříve.

Některé zahraniční společnosti již vyjádřily svou touhu zaujmout své místo na trhu. A možná by poté někdo z nich převzal i dluhy Smartwings. Alespoň státní podpora pro leteckou společnost není strategicky logická.

S největší pravděpodobností jde o politický zájem. Majitelem firmy Smartwings je společnost Unimex, kterou vlastní miliardář Jiří Šimáně. A on je dobrým kamarádem a zastáncem Českého premiéra.

Zdroj: Forbes / Zdeněk Sluka

Téměř polovinu akcií této letecké společnosti vlastní čínská státní firma Citic. Viceprezidentem této čínské společnosti v Evropě je Jaroslav Tvrdík.

Tento člověk je jedním z blízkých lidí okolí českého prezidenta Miloše Zemana a právě on je často prostředníkem v otázkách s Čínou.

Někteří odborníci se domnívají, že čínská společnost byla plně schopna zajistit pro Smartwings chybějící 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK / Roman Vondrouš

Zástupci Smartwings ale uvedli, že Německo a Francie podpořily své letecké společnosti a poskytly jim několik miliard Eur. Argumentovali také tím, že jejich letecká společnost je „národní dopravce“.

Stejní experti se domnívají, že jde jen o politický marketing, který se většině lidí líbí. Možná se i Smartwings přejmenují na ČSA. Údajně je národním dopravcem.

Tedy s největší pravděpodobností šlo o politickou mezinárodní strategii nebo o něčí osobní zájmy.

Share