Platy učitelů mohou vyrůst o 9% procent a průměrná mzda učitele bude zhruba 45 000 Kč: Robert Plaga a Alena Schillerová se dohodli na financování

Ministr školství Robert Plaga a ministryně financí Alena Schillerová se dohodli na zvýšení platů učitelů. V roce 2021 bude jejich růst 9 procent, to znamená, že průměrná mzda učitele bude zhruba 45 000 Kč. Pro rozpočet to bude zvýšení výdajů o 11 miliard Kč ročně.

Například vysoké školy dostanou v roce 2021 o 1 miliardu korun více. Neinvestiční vydaje se zvýší o 1,3 miliardy korun, k těmto výdajům patří například doprava do škol v přírodě.

Zdroj: Deník / Martin Divíšek

Letošní financování ministerstva školství činilo zhruba 214 miliard Kč. V roce 2021 to bude 238 miliard Kč. Alena Schillerová uvedla, že ministerstvo sebude snažit šetrit na provozních nákladech.

Zdroj: Petr Hloušek, Právo

Ještě loni se ministři dohodli na zvýšení mezd učitelům, včetně růstu o 9 procent v roce 2021.

Pokud se tak stane, vláda splní svůj slib, že průměrná mzda učitele v příštím roce bude 45 000 Kč.

Zdroj: Instagram

„Příští rok mají mít učitelé 150 procent mzdy z roku 2017, což vychází právě na cca 45 tisíc,“ řekla mluvčí ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy Aneta Lednová pro Novinky.cz.

Zdroj: Petr Horník, Právo

Hrubá mzda učitelů byla v prvnim čtvrtletí roku 2020 38 951 Kč. Také v prvním čtvrtletí byl průměrný plat v Česku 34 077 Kč.

Zdroj: Blesk

Aneta Lednová také uvedla, že za prvních šest měsíců letošního roku činila průměrná mzda pedagogických pracovníků 37 926 korun. Jde jak o učitele, tak o asistenty, vychovatele atd.

Zdroj: ČTK

Také tato statistika zahrnuje platy různých vedoucích pracovníků. Situace je mapována po celé zemi, obsahuje údaje ze statistik různých zřizovatelů, jako je Ministerstvo školství, obce, kraje atd.

Zvýšení mezd letos ještě neskončilo, na konci roku bude průměrná mzda vyšší.

Share