Premiér Andrej Babiš navrhl zkrátit dobu karantény o čtyři dny: Desetidenní karanténu už využívají v Norsku, Rakousku a Švýcarsku

Andrej Babiš řekl, že by bylo dobré zkrátit karanténu ze 14 dnů na 10 dní. Premiér však dodal, že rozhodující slovo budou mít odborníci. Během jednání Rady vlády pro zdravotní rizika s nimi hodlá tuto záležitost probrat.

Někteří odborníci se shodují na zkrácení doby karantény ze 14 dnů na 10 dní. Jsou mezi nimi známý epidemiolog Roman Prymula a hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Zdroj: Profimedia.cz

Premiér Andrej Babiš pro Právo řekl, že takový návrh podporuje, protože se domnívá, že je třeba se vrátit k normálu. K tomu je třeba použít všechny dostupné způsoby.

Podle něj je nutné neustále sledovat statistiky ministerstva zdravotnictví a na základě toho vyvodit závěry. V pondělí se uskuteční jednání Rady vlády pro zdravotní rizika.

Zdroj: Johanna Geron, Reuters

O zmírnění opatření mluví i další lidé. O své situaci hovořil například šéf fotbalového klubu Slavie Jaroslav Tvrdík.

Kvůli diagnóze koronaviru u jednoho fotbalisty bude celý tým v karanténě až do 24. srpna. Pro sportovce je to kritické, protože fotbalová liga začíná 21. srpna.

Zdroj: Twitter / Úřad vlády ČR

Předseda vlády dobře chápe sportovce, že to může ohrozit jejich kariéru a výdělky. Prý se budou snažit tuto záležitost vyřešit.

Premiér se v pondělí sejde s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem, ministrem školství Robertem Plagou, ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou a možná i s ministrem kultury Lubomírem Zaorálkem.

Zdroj: Jan Handrejch, Právo

Každý z ministrů řekne důležité informace ze svého oboru a něco nabídne. Například ministr školství bude mluvit o opatřeních ve školách, ministr kultury o velkých kulturních akcích atd.

Ke zkrácení doby karantény již došlo v mnoha zemích. Desetidenní izolace už platí v Norsku, Rakousku a Švýcarsku.

Zdroj: Profimedia

„V zahraničí s tím mají zkušenosti. Např. ve Spojených státech se to u bezpříznakových lidí ukazuje jako dostatečné, protože poté se ten virus dokáže šířit pouze raritně“ řekl Roman Prymula.

V Česku zatím karanténa zůstává dvoutýdenní. Někteří odborníci tvrdí, že pokud se příznaky neprojeví za 10 dní, virus, který zůstane v lidském těle již nebude nebezpečný.

Psali jsme: Monika Babišová opět předvedla svůj bezchybný vkus: tentokrát zastínila Susan Pompeovou

Share