Premiér Babiš se vyjádřil k novým opatřením: může dojít i na zastavení ekonomiky

Kvůli prudce se šířícímu koronaviru, vláda zavádí další přísnější opatření, která začnou částečně platit už v pátek.

Předseda vlády Andrej Babiš prohlásil, že neplánuje zastavovat ekonomiku, ale takový scénář vyloučit nemůže. Dle politika je důležité dodržovat stanovená protiepidemická opatření.

Zdroj: Gettyimages

Česko denně hlásí o nových rekordech v počtu nakažených a vláda je chce zpomalit tvrdšími opatřeními. Babiš proto nevylučuje ani zastavení ekonomiky.

„Samozřejmě to určitě nechceme, to vypnutí na jaře nás stálo 200 miliard,“ uvedl předseda vlády televizi Nova s tím, že nová omezení skoro nezasahují do ekonomiky.

Zdroj: novinky.cz

Premiér však zdůraznil, že je potřeba dodržovat schválená opatření, aby se šíření covid-19 zpomalilo. Prosí, aby lidé je respektovali.

„Pokud slyšíme, že v nějaké škole učitelé vyzývají žáky, aby nenosili roušky, je to špatně,“ dodal ministerský předseda.

Zdroj: Ladislav Křivan, MAFRA

Před časem ministr zdravotnictví Roman Prymula prohlásil, že se plánuje plošné testování všech občanů. Andrej Babiš ale upřesnil, že se tento návrh pouze projednává a bude to dobrovolné.

Zaplatit testy by měl stát a celá myšlenka je na úplném počátku.

Zdroj: Gettyimages

Nová přísná opatření zasáhnou v první řadě kulturu a sportovní akce v příštích 14 dnech. Od patku se zavírají posilovny, bazény a fitness centra. Restaurace budou mít zavřeno již od 8 hodin večer.

Vysoké a střední školy od pondělí se budou učit dálkové a pouze odborné praxe budou pokračovat v normálním režimu.

Zdroj: irozhlas.cz

Druhý stupeň základních škol bude rozdělen do dvou skupin a žáci se budou střídat po týdnu.

Share