Příběh labradora Dayka: Pes bez odpočinku pokračoval zachraňovat lidské životy pod troskami

V dubnu 2016 zasáhlo Ekvádor obrovské zemětřesení, při němž zahynulo 600 lidí.

Zdroj: youtube.com

Tisíce domů a budov byly zničeny, mnoho lidí bylo pod troskami.

Zdroj: mimimetr.me

Nejvíce tehdy utrpěla oblast Pedernales, do které byly vyslány hlavní síly záchranářů, kteří dorazili z různých oblastí země. Mezi nimi byl pátrací a záchranný útvar hasičského sboru města Ibarra. Spolu s profesionály si psi přišli splnit svou povinnost.

Zdroj: mimimetr.me

V této jednotce pracoval i labrador jménem Dayko spolu se třemi dalšími psy. Úkolem psů je najít lidi pod troskami. Díky svému čichu najdou člověka podle vůni.

Labrador sloužil v tomto oddělení více než tři roky a byl nejlepším vyhledávacím psem. Byl několik krát oceněn různými cenami a diplomy. Díky Dayko byla zachráněna skupina francouzských turistů ztracených v Imbabuře.

Zdroj: mimimetr.me

Když dorazili tentokrát na místo sutin, pes, stejně jako záchranáři, pracoval několik dní bez spánku, jídla a vody. Venku bylo nesnesitelné vedro, což hledání zhoršovalo. Dayko dokázal během těchto dnů zachránit sedm lidí.

Ale po dokončení pátracích prací pes nečekaně spadl. Všichni k němu spěchali, okamžitě připojili kapátka, ale už bylo pozdě. Než pes dorazil na veterinární kliniku, pes zemřel na dehydrataci.

Zdroj: mimimetr.me

Ukazuje se, že pes v těchto dnech neměl ani nic na piti, neúnavně běhal v horku a nikdo si na vodu nevzpomněl. Všichni byli zaneprázdněni záchranou lidí, proto zvíře bylo zapomenuto.

Zdroj: mimimetr.me

Záchranní psi jsou vycvičeni tak, aby bez spánku a jídla mohli lidi hledat přes celý den. A v této situaci se přidalo teplo, které zhoršilo stav psa.

Zdroj: mimimetr.me

Dayko byl pohřben v oblasti sousedící s hasičskou stanicí v jeho rodném městě.
Na rozloučení došli všichni zaměstnanci jednotky, psovodi a bratři Dayko.

Zdroj: mimimetr.me

Všechny s těžkým srdcem se rozlučovali se psem, protože za něco málo přes tři roky se stal blízkým přítelem a věrným společníkem všem. Dayko byl nejlepším záchranářským psem v Ibarře, navíc byl přátelský a měl laskavý vzhled.

Zdroj: mimimetr.me

Nelze ho nemilovat. Dal svůj život na bojovém stanovišti a zachránil lidi!

Share