„Proč by se spodní knoflík nikdy zapínat neměl“: Původ tohoto pravidla má dvě vysvětlení

Základní pravidlo pro nošení sak se třemi knoflíky: „Někdy, vždy, nikdy“ – někdy zapněte horní knoflík, vždy prostřední a nikdy spodní. Pokud má sako dva knoflíky, tak vždy zapněte pouze horní. Pro vesty platí stejné pravidlo: spodní knoflík musí zůstat rozepnutý.

Jedná se o neotřesitelný standard pánské módy (ženy si obvykle mohou zapínat spodní knoflík).

Zdroj: interesno.cc

Nelze nesouhlasit, že se jedná o docela podivné pravidlo – proč se obtěžovat přišitím tohoto knoflíku, když ho nikdo nikdy nezapne? Odkud pochází tato tradice? Odpověď sahá zpět k baculatému králi Eduardovi VII.

Eduard VII. si rád dopřával dobré jídlo a měl velké břicho, proto když sako stalo pro něj příliš těsný, on přestal zapínat spodní knoflík. V jeho případě to byla nutnost. Ve znamení úcty ke svému králi, urození muži v jeho okolí, a pak všichni ostatní obyvatelé Anglie a britských kolonií také přestali zapínat spodní knoflík. To je první vysvětlení.

Redaktor časopisu GQ Robert Johnson tvrdí, že Eduardovu teorii neberou někdy vážně, ale britští historici módy ji považují za nesporný fakt. Pravdou je, že Eduard VII. z různých důvodů nezapínal poslední knoflík vesty a saka. Saka jsou dole rozepnuté, protože nahradila jezdecké kabáty. To je druhé.

Zdroj: interesno.cc

Příběhu Eduardovy teorie nejlépe rozumí anglický módní návrhář Sir Edwin Hardy Amies, který téměř čtyři desetiletí sloužil jako osobní krejčí královny Alžběty II. On prozkoumal historii anglického pánského obleku od roku 1670 do současnosti. Současný jednořadý oblek byl poprvé představen v roce 1906.

Jeho sako bylo vybaveno třemi knoflíky, ale mírně se lišilo od moderního – bylo určeno pro každodenní nošení a mělo volný střih. Tak ono začalo postupně nahrazovat tradiční jezdecké kabáty. A protože poslední knoflík žaketu byl nad linií pasu, muži v saku museli rozepnout spodní knoflík, aby oblečení sedělo bez záhybů, když byl majitel na koni.

Zdroj: interesno.cc

Eduard VII. nechal rozepnutý spodní knoflík na památku jezdeckých kabátů. Jeho vesty byly dole rozepnuté, protože on byl docela tlustý.

Podle Oxfordského slovníku národní biografie měl Eduard VII. legendární chuť k jídlu a stejně legendární zájem o pánskou módu.

V současné době mají saka většinou dva knoflíky, ačkoli také jsou verze se třemi knoflíky. V každém případě nikdy nezapínajte spodní knoflík.

Zdroj: interesno.cc

Share