Proč není třeba vylévat vodu po uvaření vajec a jak ji můžete využít

Vaječná skořápka obsahuje minerální bohatství (fosfor, draslík, síra, dusík, železo, hořčík a další), ale hlavní je uhličitan vápenatý, který tvoří až 90% obsahu.

Vápník pomáhá udržovat neutrální pH půdy 6,0-6,5.

Vejce při vaření uvolňují do vody velmi cenné minerály. Kapalina obohacená vápníkem je super hnojivo pro domácí a zahradní rostliny.

Zdroj: novate.ru

Samozřejmě se nemůže stát plnohodnotným zdrojem vitamínů a minerálů, ale může být jako doplňkové hnojivo během období aktivního růstu (a ještě lépe kvetení).

Při nedostatku vápníku v půdě bude rostlina produkovat slabé a tenké výhonky s bledou, špatně vyjádřenou barvou. Listy mohou na okrajích zožltnout a ztratit svůj tvar. Kořenový systém se nevyvíjí dobře a neposkytuje rostlině správnou výživu, proto ona může zemřít.

Ale přebytek vápníku může interferovat s absorpcí dalších důležitých mikroživin.

Zdroj: hobby.instory.cz

Zalévejte pokojové rostliny vodou, ve které se vajíčka vařila, jednou za 3-4 týdny – a to za předpokladu, že nehnojíte jinými kombinovanými přípravky. V takovém případě existuje riziko předávkování minerálními solemi.

Které rostliny mohou a nemohou být hnojeny vápníkem

Zalévejte „vajíčkovou“ vodou výhonky rajčat, salátu, lilku, dýně, tykví a dalších melounů a budou reagovat bujným růstem a dobrou úrodou. Vápníková hnojiva milují také jabloň, višeň, rybíz a malina.

Zdroj: novate.ru

Naproti tomu okurky, jahody, fazole, kale a špenát netolerují půdu bohatou na vápník. Přebytek minerálních solí vede k chorobám a dokonce k odumírání rostlin.

Zdroj: novate.ru

Je také nemožné zalévat některé pokojové rostliny „vajíčkovou“ vodou jako kamélie, azalka, hortenzie, violka a pelargonie.

Zdroj: hobby.instory.cz

Share