Proč spát pod dekou i v horku

Bez ohledu na roční období každou noc sladce usínáme pod měkkou teplou dekou. I v nesnesitelném horku citíme potřebu se přikrýt aspoň lehkým prostěradlem, jinak nemáme ani šanci na usnutí. Ale proč i přesto že otevíráme všechna okna, abychom snížili teplotu místnosti aspoň o stupeň, stejně se zabalujeme do deky?

 

SEN POD POKRÝVKOU

Zdroj: freepik.com

Existuje několik příčin proč vzníká krajní nouze se zachumlat do deky. Pokud se zdá divné že někteří spí pod zimní pokrývkou i v létě – je tomu vysvětlení. Ať již do plédu, prostěradla nebo do deky – určitě se do něj zabalíme. Ukázalo se že psychologický podklad tohoto jevu je podstatnější, než fyziologický.

DEKA REGULUJE TEPLOTU TĚLA

Zdroj: freepik.com

Člověk je tvor teplokrevný. Znamená to že kvůli termoregulaci zůstáváme v teple. Ve fázi hlubokého spánku se táto regulace ztrácí a proto se přikrýváme dekou abychom nezmrzli. Buď je v místnosti příliš zima nebo příliš teplo, pokrývka pomáhá udržet potřebnou teplotu těla.

Komfortní tepltota je zárukou tvrdého a zdravého spánku. Pokud teplota místnosti je mnohem vyšší nebo nižší než je potřeba, organismus začne pracovat intenzivněji aby se udržel v teple. Proto se nemůžeme uvolnit a následně se i vyspat.

Pokud se nedaří usnout, experti radí se osprchovat teplou vodou a obléct si měkké ponožky na noc – pomáhá to zrelaxovat a udržet nohy v teple, když je máte pořád studené.

NEDÍLNÁ SOUČÁST RUTINY

Zdroj: spb.aif.ru

Od samého dětství nás rodiče před spánkem přikrývali dekou. Zabalovat se do přikrývky před usnutím je jedním z denních zvyků, signalizující o tom že je čas spánku. Pokud citíte že se vám nedaří usnout – jen se pořádně zachumlejte do deky.

ZMÍRŇUJE NAPĚTÍ

Zdroj: news.tut.by

Jedním z chemických prvků pomáhajících se nám cítit lépe je serotonin. Je zodpovědný za pocit klidu a štěstí. Ve stresu lidé často trpí nespavostí. Ale stačí se zabalit do pokrývky abychom se zklidnili a dokázali usnout.

Stává se to proto, že deka působí jemný tlak na tělo, jako kdyby vás objímalo, a provokuje to produkci serotoninu. Ale na druhé straně experti upozorňují, že příliš těžká deka spíš dráždí a může narušovat zdravý spánek.

ZESÍLUJE POCIT BEZPEČÍ

Zdroj: childroom.by

Nejběžnější strach dětství je strach ze tmy. Tehdy jsme se pod pokrývkou schovávali před neviditelnými příšery a cítili jsme se bezpečně. Deka byla úkrytem, které pomáhalo usnout.

Zdroj: hyser.com.ua

Velký význam má to, z jaké látky ušito ložní prádlo. Přírodní prodyšné látky jako len, bambus, bavlna a hedvábí jsou nejlepší pro komfortní spánek, dokonce i v horku. A co pomáhá vám tvrdě usnout a cítit se ráno svěže?

Share