„Byla zjištěna nervově paralytická látka ze skupiny novičok“: Německá armádní laboratoř potvrdila, že Navalnyj byl otráven

Na popud německé nemocnice Charité v Berlíně provedla speciální laboratoř Bundeswehru toxikologické vyšetření vzorků Alexeje Navalného. Německá armádní laboratoř potvrdila, že ruský opozičník Navalnyj byl otráven nervovým plynem.

Zdroj: espreso.tv

Němečtí vojenští toxikologové zjistili, že ruský opoziční Alexej Navaľnyj byl otráven nervově paralytickou látkou skupiny Novičok. Informoval o tom mluvčí německé vlády.

„Na popud berlínské kliniky Charité provedla toxikologický rozbor vzorků od Alexeje Navalného zvláštní laboratoř německé armády. Zde byla nade vší pochybnost zjištěna nervově paralytická látka ze skupiny novičok,“ uvádí německá vláda.

Zdroj: dw.com

Mluvčí kancléřky Angely Merkelové v prohlášení řekl, že německá vláda je ohromená a považuje za děsivé to, že se Navalnyj stal v Rusku obětí chemického útoku.

Zdroj:ua.news.liga.net

„Spolková vláda útok co nejostřeji odsuzuje. Vyzýváme ruskou vládu, aby vysvětlila tento incident. Výsledky vyšetření byly nahlášeny manželce Navaľného a lékařům, kteří ho ošetřují,“ uvádí se v prohlášení.

https://twitter.com/TPetricek/status/1301171373050662912

Německá vláda rovněž plánuje jednát s partnery EU a NATO a poradit se o „odpovídající společné reakci“ na tuto událost.

Kromě toho německá vláda plánuje předat výsledky průzkumu Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW).

Share