Celkový index paniky stoupl: Téměř polovina Čechů souhlasí s vládními opatřeními proti šíření koronaviru

46% Čechů souhlasí se všemi vládními opatřeními proti šíření koronaviru. Většina lidí byla proti uzavření škol. Bez výjimky splňuje vládní nařízení šest z deseti lidí. Svědčí o tom údaje z průzkumu National Pandemic Alarm, který se uskutečnil od 16. do 18. října.

Výsledky také ukázaly, že se 70% Čechů obává nákazy někoho ze svých blízkých a 52% se bojí své vlastní nákazy.

Zdroj: youtube.com

Se všemi vládními opatřeními souhlasí 46% respondentů. Jedná se hlavně o lidi, kteří se obávají o své zdraví nebo o zdraví svých blízkých.

45% lidí souhlasí pouze s některými opatřeními a méně než desetina z nich je odmítá. Nnespokojenost s přijatými opatřeními byla způsobena zavíráním škol, zejména základních, a zavíráním restaurací.

Zdroj: youtube.com

Následuje omezení sportovních, kulturních akcí a nošení roušek.

Zdroj: youtube.com

Bez výjimky nařízení dodržuje šest z deseti lidí. Čtvrtina lidí dodržuje nařízení, aby se vyhnula možným pokutám nebo konfliktům.

Nejčastěji jsou to mladé lidi do 29 let. Jiní se řídí pouze pravidly, která považují za důležitá.

Zdroj: youtube.com

V současné situaci se Češi nejvíce obávají nákazy a hospitalizace svých blízkých. V průběhu průzkumu to uvedlo 70%, respektive 59% respondentů.

52% Čechů se obává o své zdraví. 31% občanů uvedlo, že se obává o svůj život kvůli koronaviru. Jsou to starší lidi nad 60 let.

Zdroj: youtube.com

63% respondentů se obává snížení příjmu svých blízkých. 48% vyjádřilo znepokojení nad svým vlastním příjmem. Čtvrtina Čechů má strach ze ztráty zaměstnání.

Průzkum také ukázal, že více než polovina lidí věří, že COVID-19 byl vytvořen v laboratoři a že účinná vakcína bude vyvinuta příští rok.

Většina respondentů se domnívá, že Roman Prymula zvládá svou novou roli ministra zdravotnictví. Naopak 37% lidí si myslí, že ne.

Zdroj: youtube.com

Podle říjnového průzkumu je celkový panický index ve srovnání se zářím vyšší. Nejvíc ze všech „panikaří“ Poláci, Češi jsou v pořadí až za Poláky, Maďary a Slováky. Bulhaři projevují paniku nejméně ze všech.

Výzkumu se zúčastnilo 1416 lidí starších 15 let, kteří vyplnili dotazníky on-line.

Share