Češi se kvůli pandemii začínají obávat o své finance, uvedl průzkum

Následky pandemií koronaviru výrazně ovlivnily finanční situaci Čechů. Třetině z nich klesl příjem, 36% lidí začalo nakupovat méně a čtvrtina nakupuje jen nezbytné věci.

Důkazem toho je průzkum EY, provedený společností STEM/MARK v červnu a červenci.

Zdroj: korysniporady.com.ua

Češi také začali omezovat cestování a nákup drahého zboží, ale vaří více doma a nakupují online.

Nejvíc se zajímají o zdraví své rodiny, dokonce více než o své vlastní.

Čtvrtina respondentů uvedla, že se jejich životy díky koronavíru dramaticky změnily, a 69% lidí se domnívá, že stále mají kontrolu nad svým životem.

Zdroj: znay.ua

Vedoucí poradenství spotřebního zboží a maloobchodu v EY, řekla, že pozitivním dopadem pandemie je to, že lidé věnují více pozornosti osobní hygieně a kupují více hygienických potřeb (56%), starají se také o svou rodinu více.

Podle ní se v budoucnu lidé budou snažit trávit více času se svými rodinami.

Zdroj: ukr.media

Několik měsíců po vypuknutí krize se její ekonomické důsledky začaly projevovat v životě Čechů.

3 z 10 Čechů již poklesly příjmy, 5% dokonce úplně ztratilo příjem a jedna desetina lidí spoléhá na finanční podporu os státu.

Zdroj: pilabu.ru

Lidé utrácí méně za drahé zboží a služby, jako jsou dovolené (35%), volnočasové aktivity (41%) nebo drahé oblečení a obuv (26%). V budoucnu plánují například omezit nákupy drahé elektroniky a cestování.

Téměř polovina lidí (43%) doufá, že se život vrátí do normálu za rok. 30% si myslí, že to bude trvat do dvou let, zatímco 27% očekává delší dobu zotavení.

Share