Německá kancléřka Angela Merkelová odsoudila příliš časté používání veta v Radě bezpečnosti OSN, pokud jde o jasně vyjádřená rozhodnutí, a zdůraznila potřebu reformy tohoto orgánu.
Uvedla to ve své videozprávě u příležitosti 75. výročí OSN, píše DW.
Podle Merkelové by se Organizace spojených národů měla proměnit, aby dokázala čelit výzvám 21. století. A Německo je připraveno i nadále nést odpovědnost v rozšířeném formátu Rady bezpečnosti, uvedla kancléřka.
„OSN často nedrží krok se svými ideály, protože zájmy jednotlivých členů brání řádnému fungování systému,“ řekla Angela Merkelová.
Německá kancléřka si stěžovala na nedostatek týmového ducha v organizaci.
Globální problémy vyžadují porozumění a spolupráci na všech úrovních, zdůraznila Merkelová a jako příklad uvedla pandemii COVID-19.
Rada bezpečnosti OSN má 15 členů, z toho je pět stálých s právem veta (Čína, Rusko, Spojené království, USA, Francie) a deset jsou voleni Valným shromážděním OSN na dva roky podle zeměpisného klíče.
„Wer meint, allein besser zurecht zu kommen, der irrt. Unser Wohlergehen ist ein geteiltes. Und unser Leid auch. Wir sind eine Welt." – Kanzlerin #Merkel in ihrer Videobotschaft zum 75jährigen Bestehen der Vereinten Nationen #UN75 @UN pic.twitter.com/FA00sRNJtx
— Steffen Seibert (@RegSprecher) September 21, 2020
Německo se stalo nestálým členem Rady bezpečnosti OSN pro období 2019-2020.
Charta OSN byla podepsána v San Francisku 26. června 1945 a vstoupila v platnost 24. října téhož roku. Organizace nyní zahrnuje 193 členských států.