Roman Prymula se domnívá, že zpřísněná opatření už nepomohou: lidé je nebudou respektovat, je třeba použít jinou metodu

Současná opatření k boji proti koronaviru nestačí, ale jejich zpřísnění nepomůže. Uvedl to v pondělí v České televizi bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Podle něj by ale mohly pomoci kompenzace. Pokud se vláda rozhodne zpřísnit opatření, obchody s největší pravděpodobností budou nadále fungovat.

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula uvedl, že epidemická situace není příliš dobrá.

Roman Prymula / Zdroj: YouTube

Když došlo k prvnímu zmírnění opatření, došlo k výraznému zpomalení tempa poklesu šíření viru, nyní se toto množství opět začíná zvyšovat.

Zvyšuje se počet nových případů nákazy a roste i reprodukční číslo. Proto je třeba očekávat další zvýšení těchto ukazatelů.

Roman Prymula / Zdroj: YouTube

Reprodukční číslo na úrovni 1,2 by podle něj mohlo počet nakažených zvýšit za několik týdnů o 20 až 25 procent. Navíc se nyní může projevit účinek zmírnění opatření 3. prosince, kdy byly otevřeny restaurace, bary a obchody.

Roman Prymula / Zdroj: YouTube

Podle něj je nutné urychleně zpřísnit opatření. Řekl, že by to mohlo pomoci stabilizovat situaci, ale s největší pravděpodobností nedojde k takovému poklesu, jak by bylo nutné.

„Každé oddalování vede k tomu, že celý proces bude zase startovat z vyšší hladiny, než je nezbytně nutné,“ řekl Roman Prymula.

Roman Prymula / Zdroj: YouTube

Lidé podle něj možná nebudou respektovat zpřísněná opatření, podle něj by mohly pomoci občanům a firmám kompenzace. Například aby lidé doma v karanténě dostávali peníze.

Roman Prymula / Zdroj: YouTube

Řekl také, že by bylo nutné nechat fungovat tu část české ekonomiky, která přináší největší zisky. To by umožnilo kompenzovat ztráty části ekonomiky, která je dočasně mimo provoz.

PSALI JSME: V PARDUBICÍCH ODLOŽILI NEZNÁMÍ LIDÉ NOVOROZENÉ MIMINKO DO BABYBOXU : DOSTALO KRÁSNÉ JMÉNO

PŘIPOMÍNÁME: INNA PUHÁJKOVÁ PROMLUVILA O ROZCHODU S FOTBALISTOU PETREM TLUSTÝM: «ANO, ROZEŠLI JSME SE. VÍCE SE K TOMU V TUTO CHVÍLI NECHCI VYJADŘOVAT»

Share