Roman Prymula ujistil, že žáci prvního stupně základních škol se do lavic vrátí 2. listopadu: podle něj se tak nestane jen v případě nouze

Ministr zdravotnictví Roman Prymula opět hovořil o návratu dětí prvního stupně základních škol do škol. Podle jeho slov se tak stane v každém normálním případě, že výjimky jsou možné, pokud se stane něco katastrofická, například výbuch jaderné elektrárny.

Roman Prymula ve svém videu na Twitteru uvedl, že už několikrát řekl, že děti z prvního stupně základních škol se 2. listopadu vrátí k normálnímu vyučování.

Zdroj: ČTK / Deml Ondřej

„Může nastat situace, že tady vybuchne jaderná elektrárna a pak se asi nevrátí, ale já pevně věřím, že za všech normálních situací se vrátí,“ řekl Roman Prymula.

Zdroj: Ladislav Křivan, MAFRA

Ministr však nevysvětlil, co znamená za normální situace. Například teď děti do škol nechodí, znamená to, že současná situace není normální?

Vláda již mnohokrát uvedla, že jedním z hlavních cílů je nyní pokles reprodukčního čísla. Nyní je tento ukazatel 1,5 a je nutné, aby se snížil na úroveň 0,8 a méně.

Zdroj: Deník / Zbyněk Pecák

To znamená, že nyní 1 infikovaný člověk může nakazit v průměru 1,5 člověka, ale je nutné, aby počet nových nákaz klesl.

Vláda nyní doufá, že za dva týdny se počet nákaz ještě sníží díky snížení počtu sociálních kontaktů. Proto byla zavedena přísnější opatření.

Zdroj: YouTube / Ministerstvo zdravotnictví ČR / ČT24

Tedy když se reprodukční číslo alespoň o něco sníží, část dětí se vrátí do škol. Jaká další opatření by však mohla být zmírněna zatím není známo, o tom je ještě předčasné mluvit.

Nejasnosti ohledně škol vznikly po některých výrocích ministra školství Roberta Plagy. Ministr zdravotnictví ale uvedl, že vše bude podle plánu.

Zdroj: Instagram

Exministr zdravotnictví Adam Vojtěch nedávno vystoupil v České televizi a řekl, že podle něj budou současná opatření o něco prodloužena.

Roman Prymula na svém Twitteru zveřejnil několik videí, kde požádal všechny, aby zůstali doma.

Nyní je třeba to udělat, aby nemocnice nezkolabovaly pod náporem nových pacientů. K tomu stát mobilizuje další kapacity, například stadiony.

Zdroj: iROZHLAS.cz / Michaela Danelová

Premiér Andrej Babiš uvedl, že už tento víkend plánuje zvýšení počtu lůžek. Ministr vnitra Jan Hamáček uvedl, že v pražských Letňanech bude 500 nových lůžek, postavit je bude armáda.

Share