Roztřídění dětí prvních tříd podle barvy pleti: jaký nepříjemný zážitek se stal prvního školního dne v jedné z mosteckých základních škol

1. září se pro některé děti a jejich rodiče stalo nepříliš příjemným dnem. V jedné z mosteckých škol byla maminka s dcerou velmi nepříjemně překvapená. Náhodou uviděla, že děti byly rozděleny do tří tříd, prý podle barvy pleti.

Děti byly rozděleny do tří prvních tříd. Ve třídě 1.A se učí děti s bílou pletí, ale ve třídách 1.B a 1.C se učí převážně děti romské národnosti.

Zdroj: profimedia.cz

Matka jedné žákyně, která studuje v 1.B třídě, vyprávěla příběh. Paní Zdeňka má sestru, která má syna stejného věku jako její dcera.

Ale stalo se, že syn její sestry studuje v 1.A třídě zatímco její dcera je v 1.B třídě. Paní Zdeňka uviděla fotky z třídy 1.A. Překvapilo ji, že všechny děti v této třídě byly bílé.

„Zatímco v dalších dvou třídách jsou vesměs samé romské děti,“ řekla paní Zdeňka pro deník Právo. Právě v takové třídě se učí její dcera, protože jejím otcem je Rom.

Zdroj: Profimedia.cz

V minulosti žila maminka s dcerou v zahraničí a její dcera tam v pěti letech chodila do první třídy. Podle matky tam nedošlo k roztřídění dětí podle barvy pleti.

Dívka tentokrát nechápala, proč jsou v její třídě všechny děti snědé. Máma nevěděla, co jí na to říct. Podle ní jí ostatní rodiče řekli, že takové rozdělení dětí je u nich běžné.

Dodala, že se s tím ostatní rodiče nepokusili bojovat a nenapsali žádné petice atd. Alespoň mluvila o těch rodičích, se kterými osobně komunikovala.

Zdroj: Petr Lundák, MAFRA

Paní Zdeňka říká, že teď kolem sebe vidí spoustu rasismu, i když chápe jeho důvody. Uvědomuje si, že spousta lidí se nechová slušně.

„Ale otec mé dcery je slušný Rom, pracující a vždy se o ni řádně staral, i když už spolu několik let nežijeme,“ dodala. Paní Zdeňka je bílá Češka, takže její dcera má také bílou pleť navzdory jiné otcově národnosti.

Podle ní by se děti měly učit být spolu, jinak pokud je oddělí, mohou se naučit špatné chování, je to jako rasismus.

Ředitel 3. mostecké Základní školy U Stadionu Josef Forman odpověděl pro deník Právo. Vyjádřil lítost, že se tak stalo, ale důvody vysvětlil.

Zdroj: irozhlas.cz / Michaela Danelová

Podle něj byly děti rozděleny do tříd podle data registrace každého žáka. Dalším důvodem bylo to, že třída 1.A je zaměřená na sport.

„Zapisovali jsem děti tak, jak se registrovaly a zda šly do sportovní třídy,“ vysvětlil Josef Forman pro Právo. Podle něj byly v dalších dvou prvních třídách i děti jiných národností než Romů.

V každém případě lituje, že někteří rodiče mají podobný dojem. Vysvětloval to i jiné matce, která za ním přišla se stejnými otázkami.

Share