Řecká vláda oznámila, že prodlouží zdi podél své severovýchodní hranice s Tureckem kvůli obavám z možného masového přílivu migrantů přes společnou pozemní hranici.
Mluvčí řecké vlády Stelios Petsas v pondělí uvedl, že by k existujícímu úseku o délce 10 kilometrů v rámci projektu v hodnotě 63 milionů eur (74 milionů dolarů) mělo být přidáno 26 kilometrů zdi, která má být dokončena do konce roku.
Začátkem letošního roku Turecko uvedlo, že již nezabrání migrantům ve snaze dostat se do EU, a desítky tisíc migrantů se již pokusily dostat do Řecka.
Obě země jsou také ve sporu ohledně energetických práv ve východním Středomoří, co vyvolalo v regionu nebezpečnou vojenskou hrozbu a obavy z konfliktu.
Podle řeckého ministerstva pro veřejný pořádek bude zeď vyrobena z pozinkovaných čtvercových ocelových trubek a betonu. Pozemní hranice obou států měří bezmála 200 kilometrů.
Zástupce řecké vlády dodal, že „tato bariéra kromě své hlavní ochranné a odstrašující povahy nabízí mnoho výhod, protože bude fungovat jako moderní projekt protipovodňové ochrany.“
Počet ilegálních běženců do Řecka letos v souvislosti s pandemií prudce poklesl. Turecko obvinilo Řecko z nelegálního zatlačení migrantů, kteří se dostali na ostrovy ve východním Egejském moři. Atény to ale popírají.
Podle agentury OSN pro uprchlíky Turecko hostí největší počet uprchlíků na světě, téměř 4 miliony lidí, převážně ze Sýrie.