„Taková pomoc má velký smysl“: České univerzity nabízejí stipendia Bělorusům

Masarykova univerzita nabídla pomoc běloruským studentům, vědcům a učitelům. Univerzita Karlova se k ní má v nejbližší době připojit a o konkrétních formách pomoci bude jednat v září na kolegiu rektora.

Zdroj: dniprograd.org

Pobytové stipendium pro běloruské studenty ve výši 10 až 12 tisíc korun nebo vědecký grant pro perzekvované akademiky do výše jednoho milionu korun ročně.

:

Masarykova univerzita tak reaguje tak na politickou situaci v Bělorusku po prezidentských volbách. Registrace studentů není časově omezena a provádí se přes e-mailovou adresu [email protected]

Zdroj: ff.cuni.cz

Nápad vyhlásit stipendijní program inicioval rektor Martin Bareš. Univerzita již dříve požadovala respektování demokratických principů.

Univerzita Karlova také nabídne pomoc. „Výhledově nemusí být nabízeno pouze stipendium, ale třeba nabídka účasti běloruským studentům na našich online kurzech.“ uvedl Václav Hájek, mluvčí pražské Univerzity Karlovy.

Zdroj: praha.pamatky.cz

Stipendium je vypsáno na akademický rok. V případě dobrých výsledků ho bude možné prodloužit.

Amnesty International ČR oceňuje kroky českých vysokých škol.

Zdroj: studway.com.ua

„Taková pomoc má velký smysl a jsme rádi, že porušování lidských práv a svobod v Bělorusku nezůstává bez odezvy a pomoci z České republiky,“ uvedl mluvčí Erik Bartoš.

Share