Šéf ÚZIS Dušek uvedl, kde je největší riziko nakazit se koronavirem: ve školách není tak vysoké, jak se předpokládalo

Ústav zdravotnických informací a statistiky zveřejnil tabulku, kde je největší šance nakazit se koronavirem. Největší riziko hrozí doma a v práci. Na opačné straně seznamu jsou zakázané hromadné akce.

Zdroj: irozhlas.cz

Ředitel ÚZIS Ladislav Dušek uvedl, že se jedná o místa, kde se podle dostupných údajů nakažení pohybovali a eventuálně mohli koronavirus šířit. „Počet takto zařazených nákaz pak vyjadřuje v úhrnu míru rizika šíření v tomto prostředí,“ řekl Dušek.

Podle tabulky, kterou ústav zveřejnil je zřejmé, že nejvíce lidí infikuje v práci – celkem 38,9 %. Více než pětina pacientů se paka nakazila v rodinném kruhu.

Zdroj: ÚZIS

Nová data také ukázala, že ve školách, které jsou nyní uzavřené, se virus nešířil s takovou sílou, jak se předpokládalo.

Na základních školách se nakazilo celkem 4,8 % pacientů a na středních pouze 2,6 %. Na vysokých školách toto číslo je ještě nižší a činí 1,7 %. Právě kvůli tomu mnoho lidí nepodporovalo uzavření vysokých škol.

Zdroj: blesk.cz

Na hromadných akcích se pak nakazilo jen 1 % lidí. Ty jsou ale ministerstvem zdravotnictví omezené.

Zdroj: youtube.com

Data, ze kterých ÚZIS vychází jsou ale omezená, a proto nejde tvrdit, že hygienici u všech pacientů určili, kde k nákaze došlo. Podle odborníků u některých pacientů se uvádí ihned několik míst, kde se mohli koronavirem nakazit.

V tabulce se za dva měsíce změnilo číslo, kam spadají pacienti, u kterých nejde určit, na jakém místě došlo k nákaze. V září toto číslo činilo 10 %, nyní už 35 %.

Zdroj: nv.ua

Share