Vláda schválila nové změny pro rozvolňování: týkají se škol, kultury a absolvování karantény

Vláda v pondělí potvrdila, že žáci a pedagogové mohou sundat roušky již ve všech krajích v České republice. Obchody bude moci navštívit více zákazníků a uvolnění se dočká i kultura. Karanténa ale bude mít nové podmínky kvůli mutacím koronaviru. Informuje o tom web tn.nova.cz.

V Jihočeském, Zlínském a Libereckém kraji školáci a učitele budou moci odložit roušky. Ministr školství Robert Plaga řekl, že si ale chránit budou dýchací cesty ve společných prostorech. Rozvolnění začne platit již 15. června.

Robert Plaga / Zdroj: youtube.com

Šéf resortu také dodal, že vysokoškolákům nyní stačí PCR test, který je maximálně 7 dní starý nebo čestné prohlášení o antigenním testu (maximálně 3 dny).

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že nově karanténa bude povinná pro lidi, kteří kontaktovali s nakaženou osobou a mají pouze jednu dávku očkování. Pokud ale jsou dva týdny po druhé dávce, do karantény nemusí.

Karel Havlíček, Alena Schillerová a Adam Vojtěch / Zdroj: youtube.com

Děti, kteří se zúčastní letních táborů nemusí dělat další testy v případě, jestli měly před odjezdem negativní PCR test. Pokud měly antigenní test, další jim udělají za 7 dní.

Od 1. července v prodejnách se bude moci pohybovat jeden zákazník na 10 metrů čtverečních. V klubech či hospodách bude povolená živá hudba, i když tanec bude stále zakázaný. Ve wellness centrech a bazénech bude navýšená maximální kapacita na 75 procent.

Andrej Babiš / Zdroj: youtube.com

Od příštího měsíce se venku bude moci sejít až 5 000 lidí a uvnitř 2 000 návštěvníků. Zaplnit mohou tři čtvrtiny prostoru.

Vláda se také zabývá možností hlasování pro lidi, kteří jsou v karanténě. Minulý rok to bylo umožněno během krajských voleb. Vicepremiér Jan Hamáček však věří, že k říjnu koronavirus budeme mít za sebou.

Jan Hamáček / Zdroj: youtube.com

Nakonec se kabinet zabýval zmrazením platů ústavních činitelů. Navrhuje se zmrazení pro rok 2022 a 2023. Všichni členové však nemají společné stanovisko.

PSALI JSME: „NEVIDĚLA BYCH TO TAK DRAMATICKY, JAK TO JE MNOHDY INTERPRETOVÁNO“ : ALENA SCHILLEROVÁ PROMLUVILA O RŮSTU CEN A CO NEJVÍCE ZDRAŽILO

PŘIPOMÍNÁME: ANDREJ BABIŠ SE VYJÁDŘIL K PIRÁTŮM: PREMIÉR HOVOŘIL O MNOHOLÁSCE A PRÁVU BRÁNIT SVÉ NÁBOŽENSTVÍ SE ZBRANÍ

Share