„Stále těch kontaktů je příliš mnoho a opatření nejsou učinná“: Roman Prymula řekl, že v první polovině listopadu mohou být nejvyšší čísla

V úterý se konala schůze Sněmovny, během které vystoupil ministr zdravotnictví Roman Prymula. Ministr řekl poslancům o současné epidemiologické situaci a o tom, že některá opatření nefungují tak, jak by měla. Kontaktů mezi lidmi je stále mnoho, takže se virus stále šíří. Předpokládá se, že vrchol epidemie bude příští měsíc.

Zdá se, že ministr zdravotnictví měl na mysli možná ještě přísnější opatření. To ale jednoznačně neřekl.

Zdroj: Michal Růžička, MAFRA

„V tuto chvíli se nacházíme v době, kdy dochází kexponenciálnímu nárůstu ve většině evropských zemí,“ řekl Roman Prymula.

Podle něj není situace v Česku velmi dost jednoduchá. Počet nakažených se postupně zvyšuje, přičemž se někdy velmi rychle zvyšuje.

Zdroj: ČTK / Deml Ondřej

Ministr zdravotnictví uvedl, že zatím nejsou vidět pozitivní výsledky z dříve zavedených opatření. Šlo o opatření, která byla zavedena během několika posledních týdnů.

Roman Prymula předpokládá, že vrchol epidemie koronaviru bude někde mezi 3. a 11. listopadem. To je zhruba za 2 nebo 3 týdny.

Zdroj: Instagram

Také podle jeho předpokladů by mohlo být hosiptalizováno až 11 tisíc lidí. Z toho asi 3 tisíce pacientů může být ve vážném stavu na jednotkách intenzivní péče.

„Mobilita lidí je pořád zhruba 50 procent toho, co bylo v březnu. Stále těch kontaktů je příliš mnoho a opatření nejsou učinná,” dodal Roman Prymula.

Zdroj: Twitter / Roman Prymula

Podle toho, co ministr řekl v parlamentu, lze říct, že náhodou naznačil, že možná budou v budoucnu uplatňována ještě přísnější opatření. Je třeba brzdit virus.

Hlavním problémem je, že počet nakažených se stále zvyšuje, a to velmi rychle, stejně jako skutečnost, že mezi nakaženými se zvyšuje počet seniorů, jsou rizikovou skupinou.

Zdroj: YouTube / Politika v Česku / TV Barrandov

Na internetu se již několik dní intenzivně diskutuje o možném lokdownu. Řada ministrů má na toto téma velmi odlišný názor, například Karel Havlíček řekl, že vláda tuto možnost do 2. listopadu nehodlá projednávat.

Share