„Tak jsem konečně viděla toho Havla, musela jsem si dát trochu času“: Jak komentuje hojně diskutovaný snímek Havel spisovatelka Obermannová

Spisovatelka Irena Obermannová (55) se do paměti mnoha Čechů zapsala hlavně tím, že prožila roční románek s exprezidentem Václavem Havlem.

Zdroj: blesk.cz

Do povědomí veřejnosti Obermannová se zapsala zejména dílem Tajná kniha, ve které odhalila milostný vztah s exprezidentem Václavem Havlem (†75). Teď si nenechala ujít příležitost a zašla si do kina na hojně diskutovaný snímek Havel. „Tak jsem konečně viděla toho Havla, musela jsem si dát trochu času. Jasně, je to trochu kýč. Ale Václav byl trochu kýčař! Jasně, je to taková americká story. Ale tu přece Václav sám předvedl v americkém kongresu,“ uvádí spisovatelka a matka herečky Bereniky Kohoutové.

Zdroj: blesk.cz

Podle svých slov je moc ráda, že o Václavu Havlovi konečně vznikl vlastně velkofilm, který bude srozumitelný i v cizině. „Je mi úplně jedno, že leccos bylo jinak. Konečně se někomu podařilo udělat film o našem národním hrdinovi , aniž by člověku bylo při jeho sledování trapně. Bez piety, ale s láskou a pochopením,“ oceňuje Obermannová.

Zdroj: info.cz

„Přesně takového hrdinu teď potřebujeme. Havla bez nánosů. Havla pojatého ve stylu velkého bijáku a při tom chytře,“ uvádí. „Heslo Pravda a láska vítězí nad lží a nenávistí napadlo Václava. Nejde o to, že to bylo jinak. Ale že ho tam nechají říct, že takhle zjednodušeně by to neřekl. Řekl! A to k němu patří a bylo to tehdy v tu chvíli naprosto geniální,“ vzpomíná spisovatelka.

Zdroj: ceskatelevize.cz

Tou druhou výtkou pak je snaha až příliš napodobit Havlovu nezaměnitelnou řeč. „Za mě by nemusel Viktor Dvořák ráčkovat, tato Václavova vada řeči je nenapodobitelná a působí zbytečně křečovitě, je to škoda, protože jinak je Dvořákův herecký výkon na Oskara. Moc se mi to líbilo,“ ukončila Obermannová.

Share