„Já jsem Greta“: Benátky uvedly dokumentární snímek o aktivistce Gretě Thunbergové

Na filmovém festivalu v Benátkách měl premiéru dokumentární snímek „Já jsem Greta“ švédského režiséra Nathana Grossmana o aktivistce za boj proti změnám klimatu Gretě Thunbergové.

Toto je portrét ekoaktivistky Grety Thunbergové: režisér začal sledovat její osud hned na začátku cesty, během prvních stávek.

Zdroj: russion.rt.com

Grossman zaznamenával její každodenní život po dobu jednoho roku, od zahájení školní stávky před švédským parlamentem v srpnu 2018 až po její konečné uznání jako hlavní ekoaktivistky v boji proti klimatické krizi.

Zdroj: meduza.io

Greta Thunbergová prohlásila, že je s výsledným dílem spokojena:

„Film mě opravdu dokázal představit jako přirozenou, a ne jako osobu, kterou mě média berou. Jako rozzlobené, naivní dítě, které sedí na Valném shromáždění OSN a křičí na světové vůdce. Protože taková nejsem.

Zdroj: mel.fm

Někteří říkají, že nemyslím sama za sebe, nebo nemluvím sama za sebe, nebo někdo jiný píše mé projevy … Ve filmu vidíte, že to ve skutečnosti není pravda a že samozřejmě mluvím sama za sebe a o všem rozhoduji sama,“ uvedla Thunbergová.

Zdroj: rustelegraph.ru

Grossman původně plánoval natočit nízkorozpočtový komorní film o Gretě. Autorova zásluha spočívá v tom, že intimní intonace, která zmenšila vzdálenost mezi ním a hrdinkou na minimum, neopustila materiál.

Zdroj: kino.rambler.ru

Podle režiséra si ani nepředstavoval, že by vystoupení 15leté školačky mohlo mít takovou globální odezvu, píše The Guardian.

„Gretu jsme často viděli v médiích, poskytovala tolik rozhovorů a chtěl jsem ji přiblížit divákovi, ukázat, jak se to je stát nejslavnější klimatickou aktivistkou.“

Share