„V českých obchodech by měly prodávat až 85 % českých potravin“: Poslanci připravili novelu zákona, který předpokládá, že se v obchodech budou prodávat většinou potraviny původem z Česka

Poslanci Zdeněk Podal (SPD) a Margita Balaštíková (ANO) připravili novelu zákona, který omezuje obchodníky a předpokládá, že se v obchodech budou prodávat většinou potraviny původem z Česka.

V roce 2021 by sortiment českých potravinářských výrobků měl činit 55 % a každý rok se zvyšovat o dalších 5 % až do roku 2027 a konečných 85 %.

.

V návrhu se uvádí, že by pro příští rok byl stanoven podíl českých potravin na trhu 55 %.

Jde o potraviny, které splňují všechna kritéria pro označení „česká potravina“.

Kromě již zmíněných poslanců se podepsalo dalších 23 z různých stran.

.

Mezi signatáři jsou například Václav Klaus (Trikolóra), Marian Jurečka (KDU-ČSL), Jaroslav Martinů (ODS) nebo Jan Birke (ČSSD).

Většina ale patří ke stranám ANO a SPD.

Předseda Zemědělského výboru Jaroslav Foltýnka (ANO) tvrdí, že novelu podpoří většina výboru a také ministr zemědělství Miroslav Toman.

.

Počítá se také s podporou poslaneckého klubu ANO.

Opačný názor má poslanec za ODS Jan Skopeček, který si myslí, že omezení negativně ovlivní spotřebitele.

Výsledkem bude omezená nabídka a vyšší ceny kvůli zákazu konkurence.

.

Není proti podporování českých výrobků, ale myslí si, že to lidé musí dělat dobrovolně.

Tvrdí, že nakupuje většinou české potraviny, aby podpořil místní výrobce, ale děla to dobrovolně a nechce, aby někdo někoho k tomu nutil.

Zdůrazníme, že Český holding Agrofert patří k největším zemědělským a potravinářským konglomerátům a spadá do svěřeneckého fondu Andreje Babiše. Zisk před dvěma lety činil téměř 2 miliardy korun.

.

.

Share