„V důsledku epidemie se ekonomika na tři měsíce zmrazila“: Více českých firem chce propouštět zaměstnance než obnovit nábory

České firmy plánují ve třetím čtvrtletí najmout nové pracovníky, ale ještě více lidí bude propuštěno.

Obecně jsou společnosti pesimističtější než na začátku krize v roce 2009, podle průzkumu „ManpowerGroup Index trhu práce“, do kterého bylo zapojeno 750 zaměstnavatelů.

Zdroj: 420on.cz

10% zaměstnavatelů plánuje najmout nové zaměstnance a 14% očekává, že se jejich počet sníží, hlásí výsledky průzkumu.

68% dotázaných společností uvedlo, že ve třetím čtvrtletí roku neplánují změnu. Čistý index trhu práce je tedy -4% (v předchozím čtvrtletí to bylo + 5%).

Zdroj: 420on.cz

Generální ředitelka ManpowerGroup v České republice a na Slovensku Jaroslava Rezlerová řekla, že v důsledku epidemie koronaviru ekonomika na tři měsíce zmrazila.

Podle ni, propouštění mělo vliv na mírný nárůst nezaměstnanosti, většina společností vyčkávala účinek používání vládních programů k udržení zaměstnanosti. V blízké budoucnosti bude jasné, jaký bude trh po skončení nouzového stavu.

Zdroj: 420on.cz

Některé společnosti najímají nové zaměstnance, aby nahradily zahraniční pracovníky, kteří opustili zemi.

Řada firem nenajde v České republice náhradu za zahraniční odborníky, řemeslníky, techniky a mechaniky a je nucena odložit dodávku svého zboží a služeb, jako například v současné době ve stavebnictví.

Zdroj: 420on.cz

Nejméně ze všech budou najímat zaměstnance podnikatelé vе stravování a hotelnictví, index v těchto oblastech je -19% (to znamená, že 10% firem přijímá nové lidi a 29% plánují propouštění).

Slabá náborová činnost je pozorována v pojišťovnictví, finančním a realitním sektoru s indexem -8%.

Zdroj: 420on.cz

Share