„V pořádku vidím, že s polovinou června by se měly sundat roušky“: Jan Hamáček promluvil o plánech vlády

Nouzový stav v České republice skončí 17. května. Metody boje proti pandemii koronaviru v zemi byly úspěšné, ale vláda zatím neumožňuje odstranit roušky. Další vlna zmírnění opatření se uskuteční 11. května. Teprve poté se vláda podívá na počet nově nakažených a zemřelých koronavirů a na základě těchto čísel bude jednat dál.

Šéf Ústředního krizového štábu a ministr vnitra Jan Hamáček řekl, že ministři budou mít ještě čas na změnu zavedených opatření.

.

Jan Hamáček řekl, že nyní je třeba počkat na závěry epidemiologů, kteří už budou říkat, jak byla stávající opatření účinná.

Vlna zmírňování přijde už toto pondělí, tedy 11. května. Poté budou mít epidemiologové 7 až 14 dní na vyhodnocení situace.

.

Po těchto odhadech se možná ve vládě začne mluvit o tom, aby lidé alespoň na ulici nemuseli nosit roušky.

Ministr vnitra řekl, že do června jsou ještě tři týdny, a pokud to bude nutné, může vláda některá opatření změnit. Pokud bude vše v pořádku, vláda asi vypracuje nový plán.

.

„V pořádku vidím, že s polovinou června by se měly sundat roušky, ale uvidíme, jaká bude realita v půlce června“ řekl Jan Hamáček.

Dodal, že vše se může změnit, ale zatím na to nevidí předpoklady, takže je třeba jen počkat.

.

Vláda si uvědomuje, že může přijít druhá vlna pandemie, a proto se na to připravuje. Někteří lidé říkají, že druhá vlna může být mnohem silnější než první.

S největší pravděpodobností se to může stát na podzim, kdy mnoho lidí začne bolet respirační onemocnění. A pokud bude současně koronavirus a chřipka, může to být nebezpečnější.

.

Jan Hamáček vysvětlil, že vláda určitě bude mít plán, ale na podzim bude muset jednat především ministerstvo zdravotnictví.

Uvedl také, že nyní ministerstvo vnitra řeší revizi krizové legislativy. Vysvětlil, že je třeba připravit další zákony, protože již nebude možné řídit stát podle krizového zákona, protože už nebude stavu nouze.

„Takže si myslím, že na podzim budeme připraveni jak materiálně, tak legislativně“ shrnul Jan Hamáček.

Share