V Praze začalo výrazně přibývat množství pozitivních případů nemoci COVID-19: Jak vypadá aktualizovaný semafor

Ministerstvo zdravotnictví v pondělí aktualizovalo tzv. semafor. Před týdnem, v minule pondělí, zelených oblasti bylo 9, aktualizovaná mapa ukazuje pouze 2: Praha a okres Frýdek-Místek. Podle ministerstva jsou to regiony se intenzivnějším rizikem nákazy.

Zdroj: brnensky.denik.cz

Ostatní oblasti jsou na mapě bílé, takže s nulovým nebo nepatrným rizikem nákazy. Mapa byla udělena na základě epidemických údajů po dobu od 31. července do 6. srpna a hodnotí se podle 25 parametrů. Na Frýdecko-Místecku je to zhruba za posledních 7 dní 83 pozitivních testů na 100.000 obyvatel, hlavní město má méně a to jen 25 na 100.000 obyvatel za uplynulý týden.

Zdroj: brnensky.denik.cz

„Jediným okresem, u kterého se situace nevyvíjí pozitivně, je Frýdek-Místek. Aktuálně pozorujeme významné nárůsty počtu nově diagnostikovaných a výskyt významných clusterů ohrožujících i zranitelné skupiny obyvatel,“ uvedlo ministerstvo.

Zdroj: brnensky.denik.cz

V Praze začalo zřetelně narůstat množství pozitivních případů nemoci COVID-19 po 21. červenci, kdy hygienici zaznamenali v nočním klubu 65 nakažených. Po dvou dnech se přírůstek byl okolo 55 nových případů, 24. července ale zase zvětšil k 88. Pak pozitivních počet se případů snížil, nejníže na 26 se dostaly 2. srpna. V úterý 4. srpna testy ale znovu dokázali 79 případů nemoci.

Zdroj: brnensky.denik.cz

Podle ministerstva zdravotnictví semafor budou aktualizovat každý týden. Riziko nákazy je rozrůzněno do 4 barev – bílého, zeleného, žlutého a červeného. Na základě těchto barev mohou kraje akceptovat odpovídající opatření proti rozšíření nemoci COVID-19. Aktuálně mapa má pouze dvě barvy a u zeleného stupně to znamená, že je to lokální ohnisko a volně v společenství se nerozšiřuje. Zbytek mapu je bílý, tedy bez riziku nákazy.

Zdroj: brnensky.denik.cz

V neděli v Česku počet případů klesl do nejmenšího za týden, pozitivních bylo 122. O víkendech se ale nemnoho dělá testů a tak přibývá i méně prokázaných případů. Aktuálně je nemocných 5180 lidí, od začátku epidemii bylo prokázáno 18 355 prokázaných testů, z nichž 70% nakažených se už uzdravilo.

Share