Vakcína by se v Česku mohla objevit koncem prosince nebo začátkem ledna: Jan Blatný uvedl, že Česko objednalo vakcíny od několika firem

Ministr zdravotnictví Jan Blatný řekl, že je možné, že Česko dostane první dávky vakcín koncem prosince nebo začátkem ledna. Je pravděpodobné, že Evropská léková agentura schválí vakcínu v lednu. Agentura bude hodnotit vakcíny od tří firem, a to americké společnosti Pfizer, americké společnosti Moderna a německé společnosti BioNTech. Řekl to poslancům sněmovního výboru pro zdravotnictví.

Šéf resortu zdravotnictví uvedl, že nejbližší doba, kdy by Evropská léková agentura mohla rozhodnout, je 15. ledna. Podle něj se to ale pravděpodobně stane později.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Řekl, že vakcíny jsou již připraveny, vyrobeny, ale nemohou být použity na evropském trhu, dokud nebudou schváleny agenturou.

Jan Blatný také připomněl, že očkování nebude povinné, a že očkování bude hrazeno z prostředků veřejného zdravotního pojištění.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Poslanec Bohuslav Svoboda uvedl, že je potřeba lidem vysvětlit, co od očkování dostanou, kromě toho, že nebudou nemocní. Měl na mysli jiné výhody než zdravotní, například že by na nich některá opatření nevztahovala. Ministr to ale nekomentoval.

„Pokud neproočkujeme aspoň 50 procent lidí, budou to vyhozené peníze,“ řekl Bohuslav Svoboda.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Zatím se předpokládá, že očkování pro naši zemi bude stát kolem pěti miliard korun. V pátek bude Parlament projednávat zákon, podle kterého by vakcínu mohl koupit stát a pak by ji proplatily pojišťovny.

Jan Blatný také vysvětloval, proč je nutné tento zákon přijmout. Podle něj nyní nebude možné koupit vakcínu jiným způsobem, než by ji koupil stát.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Uvedl, že tento zákon popisuje způsob platby a doručení tak, aby se peníze ze zdravotního pojištění mohly opět vrátit do státního rozpočtu.

Očekává se, že jedna dávka vakcíny bude stát 50 až 260 korun, záleží na výrobci. Ministr zdravotnictví uvedl, že tyto ceny jsou ve srovnání s jinými vakcínami dost nízké.

Ilustrační foto Zdroj: gettyimages.com

Nyní si náš stát objednal vakcínu od pěti různých výrobců. Stát tak učinil, protože se očekává, že některé firmy mohou nezískat evropskou registraci.

Navíc zatím není známo, kolik přesně vakcín bude pro české občany potřeba. Například v září provedla agentura STEM/MARK sociologický průzkum a podle jeho výsledků se 58 procent občanů nechtělo očkovat.

Ilustrační foto Zdroj: youtube.com

Podobný sociologický průzkum nyní provádí i ministerstvo zdravotnictví. Poslanci také požádali ministra, aby připravil kampaň na podporu očkování, tedy aby bylo občanům vysvětleno, proč to trřeba udělat.

Také ministerstvo zdravotnictví chce dál zlepšovat komunikaci mezi ministerstvem a občany, ale na vše je potřeba čas.

PSALI JSME: OPÁLENÍ A VOUSY DĚLAJÍ ZÁZRAKY: 60LETÝ ANTONIO BANDERAS V KARANTÉNĚ DRAMATICKY ZMĚNIL SVŮJ IMAGE

PŘIPOMÍNÁME: MANŽELKA RYTMUSE JASMINA ALAGIČ UDĚLALA Z POKOJE SYNA SKUTEČNOU DŽUNGLI

Share