Viceprezident USA, Joe Biden nazval Lukašenka diktátorem a vytýká Trumpovi jeho mlčení

Demokratický prezidentský kandidát USA kritizoval svého rivala pro nedostatek komentářů k událostem v Bělorusku, vyslovil podporu protestujícím a oznámil potřebu uspořádat nové volby.

 

Zdroj: Ria.ru

 

Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden kritizoval úřadujícího prezidenta Donalda Trumpa za to, že nereagoval na situaci v Bělorusku, kde od 9. srpna pokračují protesty proti výsledkům prezidentských voleb. Prohlášení politika přinesla agentura Reuters .

 

„Prezident Trump odmítá vystupovat proti Lukašenkovi nebo nabízet podporu prodemokratickému hnutí,“ řekl Biden a označil běloruského prezidenta za diktátora.

 

Zdroj: Rt.com

 

Podle Bidena se hlava Běloruského státu „skrývá ve strachu před svými vlastními občany a odmítá přijmout vůli lidu“. Tyto akce jsou známkou slabosti, řekl.

 

Zdroj: Ria.ru

 

Lukašenkův inaugurační ceremoniál, který se konal 23. září za zavřenými dveřmi, považoval demokratický kandidát za fiktivní. Biden dodal, že podporuje mírové protesty v republice a považuje za nutné uspořádat nové volby. Rovněž požadoval, aby běloruské úřady propustily zadržené vůdce opozice, které nazval politickými vězni.

 

Zdroj: Rbc.ru

 

Biden slíbil, že pokud bude zvolen za prezidenta, bude „bránit demokratické hodnoty a stát na straně těch, kteří je sdílejí“. Kandidát přesně neurčil, jaké kroky jeho administrativa přijme ve vztahu k Bělorusku.

 

Zdroj: Youtube.com

 

Začátkem tohoto týdne však americké ministerstvo zahraničí uvedlo, že nepovažuje volby z 9. srpna v Bělorusku za svobodné a spravedlivé a že Lukašenka nepovažuje za legálně zvoleného prezidenta. „Oznámené výsledky byly smyšlené a bez známky legitimity,“ uvedlo ministerstvo zahraničí. Inaugurace běloruského prezidenta nebyla uznána i jinými státy, včetně České republiky, Slovenska, Ukrajiny, Německa, Estonska, Litvy, Kanady, Velké Británie a dalších. EU uvedla, že ani samotný postup, ani Lukašenkovo znovuzvolení nemá dostatečnou legitimitu.

 

Zdroj: Unian.net

 

Agentura Reuters s odvoláním na zdroje uvedla, že USA, Kanada a Spojené království mají v úmyslu uvalit na vybrané občany Běloruska sankce za volební podvody a násilí vůči pokojným demonstrantům.

 

Lukašenko sám označil inauguraci za „den přesvědčivého a osudového vítězství“. Běloruský prezident opakovaně tvrdil, že protesty v zemi jsou kontrolovány ze zahraničí a byly plánovány Spojenými státy. Skutečnost, že se Spojené státy dostaly mezi opozičních aktivistů, včetně bývalé prezidentské kandidátky Svetlany Tikhanovské, uvedl vedoucí ruské zahraniční zpravodajské služby Sergej Naryškin. Podle něj Washington po zahájení protestů v zemi několikrát zvýšil financování běloruských protivládních sil.

 

Share