„Virus kolem nás se šíří mnohem rychleji než v lednu a únoru“: ECDC varuje, že Evropa se musí připravit na druhou vlnu pandemie

Ředitelka Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) Andrea Ammonová je přesvědčena, že vznik druhé vlny koronaviru v Evropě je otázkou času.

.

„Otázkou je, kdy [druhá vlna pandemie přijde] a jak velká bude,“ řekla ředitelka.

.

Píše o tom The Guardian.

.

Podle Ammon, i přes skutečnost, že v různých evropských zemích je imunita vůči COVID-19 u 2% -14% populace, velká většina lidí – od 85% do 90% – zůstává citlivá na nový koronavirus.

.

„Virus kolem nás se šíří mnohem rychleji než v lednu a únoru … Nechci malovat hrozný obraz konce světa, ale myslím, že musíme být realističtí. Teď není čas na úplné uvolnění,“ uvedla Andrea Ammonová.

.

„K 20. květnu zemřelo na COVID-19 v EU, Velké Británii, Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu více než 158 000 lidí a tato čísla jsou pravděpodobně velmi podceňována“, tvrdí ředitelka ECDC.

.

Nejvyšší úmrtnost v Evropě byla zaznamenána ve Velké Británii, kde na koronavirus zemřelo více než 35 000 lidí. Následuje Itálie (32 169) a Francie (28 022).

.

Celkem bylo v evropských zemích registrováno více než 1,3 milionu případů infekce.

.

Podle JHU (Univerzita Johnse Hopkinse) jsou nejvíce ve Spojených státech – více než 1,5 milionu nakažených lidí.

.

Od začátku pandemie bylo koronavirem infikováno více než 5 milionů lidí na světě. Více než 323 000 lidí zemřelo.

Share